• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken `Yılda 5.5 milyar lira kaçak sigaradan vergi kaybı yaşanıyor`


 

ANKARA - Kaçak sigarayla mücadele noktasında 2014 yılında atılan kararlı adımları memnuniyetle takip ettiklerini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Kaçak sigarayı ihbar edene ödül verilmesi ve kaçakçılıktan yakalananlar için hapis cezalarının artırılması gibi mücadele yöntemleri, kaçaktan zarar gören esnafımızı umutlandırdı. Kaçakla mücadelede kararlı bir duruş sergileyen Gümrük ve Ticaret Bakanlığı`nın verilerine göre 2014 yılında 1,5 milyar lira değerinde kaçak ürün yakalandı` dedi. 

 -`KAÇAKLA MÜCADELEDE HIZ KESMEDEN DEVAM EDİLECEK`
 Devletimizin kaçak sigara ve alkol ticareti ile mücadeleyi kararlı bir şekilde sürdürdüğünü ifade eden Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Şuan için sigara kaçakçılığından en çok mağdur olan kesim esnafımızdır. Nitekim 110 bin esnaf ile yapılan ankete göre; esnafımızın yüzde 95`i sigara kaçakçılığı ile mücadelenin artırılması gerektiğini söylüyor. Alo 136 ihbar hattı, kaçakçılığa ilişkin cezaların artırılması, yasadışı sigarayı ihbar edip yakalatan vatandaşa para ödülü verilmesi başta olmak üzere son derece etkili adımlar atıldı. Fakat toplumdaki bilincin de artması gerekiyor. Esnafın yüzde 82`si ALO 136 İhbar Hattı gibi faydalı bir uygulamadan, yüzde 90`ı ise kaçak sigara ve alkol ihbarına devletin ikramiye verdiğinden habersiz` diye konuştu.

 -`KAÇAĞA DEVLET VE MİLLET BİRLİKTE ÇÖZÜM BULMALIYIZ`
 Yılda 5,5 milyar Türk Lirası vergi kaybına sebep olan kaçak sigaranın 2014 yılında rekor seviyeye ulaştığını ve esnafın maddi kayıplarının dayanılamaz hale geldiğini belirten Palandöken, `Esnafımız, millet ve devlet birlik olup kaçak sorununa çözüm bulacak. Bu bağlamda, TESK olarak 2015 yılında da kaçak sigara ve kaçak ürünler ile mücadele için büyük bir kampanya başlatacağız. Kaçağın önlenmesi için geçmişte olduğu gibi yine üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Devlete ve esnafa bu haklı mücadelede destek olmak bizim asli görevimiz. 2015 yılında yapacağımız bu kampanya ile hem kaçak sigaranın esnafımızı ve ülke ekonomisini nasıl yaraladığını anlatacağız, hem ALO 136 İhbar Hattı ve kaçak ihbarına ikramiye gibi yeni gelişmelere dikkat çekeceğiz` dedi.

 -`KARA PAKET UYGULAMASI İYİ DÜŞÜNÜLMELİ`
 Palandöken, kaçakçılıkla mücadele alanında tüm bu olumlu gelişmeler yaşanırken, kaçak ve sahte ürünün satışını kolaylaştıracak birtakım düzenlemelerin gündeme getirilmesinden endişe duyduklarını da ifade etti. Tütün Kontrol Programı`nda yer alan `Kara Paket` ve eğitim kurumlarına 100 metre mesafeden yakın yerlerde sigara satışının yasaklanması önerisine de değinen Palandöken, `Halk sağlığının korunması için atılan adımlar tabii ki çok önemli. Etkisi kanıtlanmış ve esnafı mağdur etmeyecek önerileri sonuna kadar destekliyoruz. Ancak; faydadan ziyade zarara neden olacak aşırı uygulamaların önerilmesini kaygı verici buluyoruz. Zaten ülkenin kanayan yarası olan kaçak ticaretini daha da artıracak sigarada karartılmış paket ve 100 metre mesafe yasağı gibi yasaklar; 150 bin esnafımızı ve ailelerini darboğaza sokacaktır. Tek arzumuz tütün kullanımı ile mücadele ederken esnafımızın mağdur edilmemesi` şeklinde konuştu.