• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken; `Sevgililer gününde bir küçücük hediyenin değeri çok büyük `


 

ANKARA- Seven insanların birbirlerine hatıra bırakmak için alınan hediyelerin değeri küçük olsa bile manevi değerinin çok yüksek olduğunu belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ``Özel günler insanlar arasında gitgide azalan iletişimi artırıyor. Sevgisini göstermek için alacağı bir küçük hediye veya çiçek mutluluğunun bir ifadesi olacaktır. Önemli sevgiyi hissettirmektir` dedi.

            `PİYASA HAREKETLENECEK`
            Bu özel günde alışverişin artacağı beklentisiyle çiçekçisinden kuyumcusuna, pastacısından konfeksiyoncusuna, terzisinden restoranına, taksicisinden hediyelik eşya satanına kadar yaklaşık 57 dalda iş yapan esnaf ve sanatkarın vitrinlerini ve raflarını özel olarak dizayn ettiğini ifade eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ``Esnafımız umudunu bu senenin ilk özel günü olan `Sevgililer Günü`ne taşıyarak, sevdiğini unutmayan insanımızın yapacağı alışverişi bekliyor. Alışverişlerinin yüzde 70`ini kredi kartına taksitli olarak yapan özel günlerin en gözde sektörü kuyumcu esnafımız geçen sene taksitli satış yasağına takılmıştı. Bu sene işlerinin artmasını bekliyor`` diye konuştu.

            `SEVGİLİLER GÜNÜ HARCAMALARI İKİ BUÇUK MİLYAR LİRA`

            Sevgililer günü ülkemizde 17-20 milyon dal çiçek satıldığını belirten Palandöken, ` Adeta kırmızı gül sevgililer gününün sembolü durumunda. Çiçekçilerimizin sevgiler gününde satışları 5 kat, gül satışları 10 kat artmaktadır. Son 2 günde tüm sektörlerde cirolar normalin yüzde 20`si ile 80`in üzerine çıkmaktadır. Kredi kartı harcamalarına baktığımızda geçen sene 700 milyon doların (bir milyar 650 milyon lira) üzerinde kart harcaması gerçekleşmiştir. Özellikle internet ve sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanan genç kuşak tarafından Sevgililer günü alışverişlerinde online siteler oldukça yoğun kullanılırken, her yıl e-ticaret yüzde 50 oranında artış kaydetmektedir. Bu rakama bir de nakit alışveriş eklendiğinde piyasada 2,5 milyar liralık alış veriş gerçekleşmiş demektir. Ekonomiyi hareketlendirecek Sevgililer Günü`nde haksız rekabet yapan korsan satıcılardan ve ucuzdur diye kalitesinden şüphelendiğiniz yerlerden alışveriş yapıp, paranızı savurmayın` şeklinde konuştu.