• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken; `En pahalı tarife esnaf ve sanatkara uygulanıyor`


 

ANKARA- Dar gelirli vatandaşın elektrik faturalarına destek sağlamak amacıyla yetkililerin başlatmış olduğu çalışmaya değinen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ` Dar gelirli vatandaşın faturalarına destek olunmasını çok olumlu karşılıyoruz. Artık ödenmemiş fatura kalmayacak. Faturalar daha yakından takip edilerek hem ödenmesi sağlanacak hem de kayıp kaçak oranı düşecek` dedi.

 `GERÇEK İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞILMALI`
 Sosyal yardımların kapsamı ve miktarının artırılması kapsamında dar gelirlinin elektrik faturasının bir bölümünün devlet tarafından karşılanacak olmasını olumlu bulduklarını açıklayan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ` Dar gelirli için ödenemeyen faturalara destek için ‘Sosyal Tarife` yapılmaya çalışılıyor. Bunun için bir fon oluşturularak, faturasını düzenli ödeyen dar gelirli ödediği faturasının bir bölümünü üç, altı veya yıllık dönemlerde mahsuplaşabilecek. Ödenmeyen fatura kalmayacak. Elektrik faturalarında gördüğümüz kayıp-kaçak oranı da düşecek. Böylece faturaların şişmesi önlenecek` diye belirtti.

 `HER KESİME İNDİRİM VAR, ESNAFA YOK`
 Esnaf ve sanatkârımızın giderlerinin içinde önemli bir yer tutan elektrik giderlerinin en yüksek tarifeden uygulandığını, bu durumunda fiyatlara yansıdığını söyleyen Palandöken, `Esnaf ve sanatkarın ödediği elektrik faturaları en yüksek tarifeden hesaplanıyor. Yüksek tarife imalat girdilerinde maliyeti yükseltiyor.  Yetkililerimiz elektrik faturalarına yansıtılan dağıtım bedeli, satış hizmet bedeli, sayaç okuma bedeli ve TRT payı gibi kalemlerin yasal olarak alındığını açıklıyorlar. Kayıp-kaçak oranı kalktı diyorlar ama elektrik dağıtım şirketleri kayıp-kaçak arttığı için fiyat artışı istiyorlar. Esnafın beklentisi her kesime uygulanan indirimlerin bir an evvel esnafa da uygulanarak, faturaların hafifletilmesi. Böylece tüketici daha ucuza alışveriş yapabilecek` dedi.