• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, ` İstihdam oluşturan emekliler desteklenmeli `


 

ANKARA- İşsizlik oranının düşürülmesi için yeni işyerlerinin açılması, mevcutların ise büyümesi gerektiğinin altını çizen TESK Genel başkanı Bendevi Palandöken, `Yeni çıkan Perakende Yasası esnaf işyeri açılışlarını kolaylaştırmıştır. Bilhassa genç işsizlik oranının düşürülmesi için hizmet sektörünün genişlemesi olumlu katkı sağlayacaktır. Eğer esnaf ve sanatkarın işyeri açması teşvik edilirse işsizliği absorbe edecek güç olacaktır` dedi.

            `YENİ İŞYERİ AÇILMASI TEŞVİK EDİLMELİ`

            2015 yılının ilk iki ayında 42 bin 785 esnafın işyeri açarak hem ekonomiye hem de istihdama katkı sağladığını söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Esnaf ve sanatkâr kendi küçük sermayesi ile 200 bin 235 işyeri açarak hem kendine hem de yanında çalıştıracaklarına istihdam yaratmıştır. Ülkemizdeki istihdamın yüzde 99,2`sini KOBİ`ler karşılamaktadır. Esnaf devletten iş istemiyor, destek bekliyor` diye konuştu.

            -`ESNAF İŞVEREN KONUMUNDA`

            Emekli olup da çalışan esnaflardan sosyal güvenlik destek primi (SGDP) kesilmesinin bir nevi cezalandırma olduğunu ifade eden Palandöken, `Esnaf ve sanatkârlar el emeği ile çalışır ama aynı zamanda işverendir. SGDP kesilmesindeki amaç iş gücüne katılması beklenen gençlere yer açmaktı. Fakat emekli olduğu halde çalışmaya devam eden esnaf ve sanatkârlar, genç işgücünün önünü kapatmak yerine, tersine onlara iş imkânı oluşturmaktadır. Bu nedenle, emekli esnaf ve sanatkârlardan sosyal güvenlik destek primi almak, gençlere iş imkânı sağlayan bir kesimi ödüllendirilmesi gereken yerde cezalandırmak anlamına gelmektedir. Bu nedenle, sosyal güvenlik destek primi (SGDP) uygulaması tamamen kaldırılmalıdır` şeklinde konuştu.