• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken ; `Emekli esnaf ve sanatkarımızdan kesilen SGDP indiriliyor`


 

ANKARA- Bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu`nun esnaf ve sanatkar emeklilerini yakından ilgilendiren açıklamalarını çok olumlu bulduklarını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Emekli esnaf ve sanatkarımız için bugün iki müjde geldi. Uzun zamandır dile getirdiğimiz Sosyal Güvenlik Destek Primi oranının düşürülmesi ve en düşük emekli maaşı olan esnaf ve sanatkarımıza yapılacak maaş zammına camiamız adına teşekkür ediyorum` dedi.

 `ESNAF VE SANATKAR KESİMİMZE OLUMLU KATKI SAĞLAYACAK`
 Bütün çalışan emeklileri memnun edecek olan Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisinin indirilmesini değerlendiren Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Bu kesintinin emeklinin ne maaşına bir katkısı ne de bir geri ödeme yapılıyordu. Çalışmak zorunda olan emekli esnaf ve sanatkarımıza zor geliyordu. Şimdi yüzde 15 olan kesinti oranı yüzde 10` a indirilecek. Umarım ileride daha da iner bu oran. İkinci olarak en düşük emekli maaşı alan esnaf ve sanatkarımızı olumlu etkileyecek olan maaşı 1000 liranın altında kalan emeklilerine seyyanen 100 lira zam yapılacak olmasıdır. Maaşı 1000 ile 1100 lira arasında olan emeklilerin maaşı da 1100 liraya tamamlanarak denge sağlanmaya çalışılacak. Bugünkü açıklamalar en çok esnaf ve sanatkar kesimimize olumlu katkı sağlayacaktır` dedi.

 `BORÇLARINI YAPILANDIRAMAYAN BAĞKURLUYA SAĞLIK HİZMETİ`
 Meclis gündemindeki tasarı yasalaştığında prim borçlarını yapılandıramayan 1 milyon 305 bin Bağ-Kur`lunun derhal sağlık hizmetinden yararlanacak olmasının esnaf ve sanatkâr açısından son derece önemli olduğunu vurgulayan Palandöken, `Yasa gereği sağlık hizmetinden yararlanamayan 1 milyon 305 bin Bağ-Kur`luyu ve ailesini zor durumda bırakacak. Tasarı Meclis`te yasalaştığında 12 aydan fazla borcu olan Bağ-Kur`lunun primleri dondurulacak. Böylece derhal sağlık yardımlarından yararlanması sağlanacak. Bağ-Kurluya sağlık hizmeti verilerek çok önemli bir eksiklik giderilecek. Bu nedenle tasarının bir an önce yasalaşmasını bekliyoruz` dedi.