• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `Esnaf ve sanatkâr ülke ekonomisinin barometresidir`


 

Palandöken, `Esnaf ve sanatkâr ülke ekonomisinin barometresidir`

 ANKARA -   11- 17 Mayıs 2015 tarihlerinde ülkemizin 81 ilinde kutlanacak Ahilik Haftası kutlama törenlerine 82 Birlik, 13 Mesleki Federasyon ve 3 bin 58 oda katılım sağlayacak. Coşku ile kutlanacak törenlerde yılın Ahi esnafına şed kuşatılarak, başarı belgelerinin verileceğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkârın ülkenin barometresi olduğunu belirterek şunları söyledi; `800 yıllık bir çalışma ve iş öğretisi olan Ahilik Kültürünü  yaşatarak ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan esnaf ve sanatkârımız işsizliğin düşürülmesinde de en büyük etkendir` dedi.

 

 -`AHİLİĞİN TEMELLERİ 12. YÜZYILDA KIRŞEHİR`DE ATILMIŞTIR`

          Esnaf ve sanatkârın ülke nüfusunun 3`de birini oluşturduğunu kaydeden Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Esnaf ve sanatkâr camiamızın nüvesi olan Ahilik, 12`inci yüzyılda Kırşehir`de temelleri atılan ve Anadolu`ya yayılarak bugünlere kadar sürüp gelen kültürel, sosyal ve ekonomik bir oluşumdur. Ahilik, toplumsal barış ve uzlaşma içeren Akıl, Bilim, Çalışma ve Ahlak birlikteliğidir. 800 yıl önce başlayan ve günümüzde de yaşanması gereken bir felsefedir. 2000`li yılları, akıl olmaksızın, bilim olmaksızın, çalışma olmaksızın ve ahlak, yani manevi değerler olmaksızın yaşamak ve hak etmek mümkün değildir` diye konuştu.

 

 -`AHİLİK EKONOMİK TEMELLERİ KURAN SOSYAL MODELDİR`

          Ahilik, din, dil, ırk farkı gözetmeden herkesi eşit gören bir yapı olduğunu kaydeden Palandöken, `Böylece, milli bütünlüğün ekonomik temellerini kuran sosyal bir modeldir. Onun içindir ki Ahilik akılcılıktır, çağdaşlıktır, diyoruz ve Türk esnaf ve sanatkârı olarak böylesi köklü ve görkemli geçmişimizle gurur duyuyoruz. Ahilik ruhu, günümüzde iş yaşamının her alanında da kendini hissettirmektedir. İş ahlakı, sosyal dayanışma, kaliteli mal üretimi, tüketicinin korunması, üretici-tüketici ilişkilerinin düzenlenmesi gibi konular Ahilik kültürünün bize bıraktığı miraslardır. Bugün bu değerler kanun, yönetmelik ve tüzüklerle toplumu düzenleyen normlar haline dönüşmüştür. Yani bundan 800 yıl önce Ahi teşkilatlarınca kendiliğinden işletilen kurallar, artık toplumu düzenleyen kamusal normlar olmuştur` şeklinde konuştu.