• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `Yemek Çekleri Esnafı İsyan Ettirdi`


 

ANKARA- Yeme içme piyasasında yoğun bir şekilde kullanılan yemek çeklerinde (Ticket) komisyon oranlarının yüzde 9`a dayandığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Yemek çeklerinden alınan komisyonlar lokantacı, yemek büfeci, pizzacı esnafımızı isyan ettirdi. İş riskini esnafımız sırtlanırken, kazanmadığı parayı komisyona veriyorlar. Ticket firmaları bizim iş ortağımız gibi ama komisyonlar mutlaka aşağıya çekilmeli` dedi.

            `KOMİSYONLARI YÜKSEK TUTUYORLAR`

            Piyasada hergün milyonu aşan kullanıcısı ile 4 milyar liralık bir pazarda etkili olan birkaç şirketin komisyonları yüksek tuttuklarını söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Ortalama yüzde 9`ları bulan yüksek komisyonlar alınıyor. Bu da demek oluyor ki ayda 30 milyon yılda 360 milyon lira komisyon ödeniyor. Yemek kartı piyasasında esnafın hakkı yeniyor. Bu kadar yüksek komisyonlarla emeğimize ortak olunuyor. Esnaf yüzde 9 kazanamazken, yemek çeki firmalarına bu kadar yüksek komisyon ödüyor. Bu esnaf nasıl geçinsin, faturasını, primini, vergisini nasıl ödesin? Risk almadan esnaftan çok kazanıyorlar` diye konuştu.

            `YEMEK ÇEKLERİ AMACININ DIŞINDA KULLANILIYOR`

            Firmaların çalışanlarına yemek için Ticket (yemek çeki) dağıttığını ama başka ihtiyaçları karşılamak amacıyla alışverişte kullanıldığını kaydeden Bendevi Palandöken, `Maliye Bakanlığı da yüzde 10`a varan vergi kaybını önlemek için kart sağlayıcılarının gereken önlemleri alması ve bir standart oluşturmaları konusunda uyarıyor. Giyim kuşam, tatil köyleri hatta akaryakıt alımında bile kullanılan yemek çekleri sistemde kaçağa yol açıyor. Çalışanlarına yemek kartı dağıtan firmalarda, çalışanlarının yemek yemeyerek veriminin düşmesine neden olduğu için kartların başka alışverişlerde kullanılmasına karşı çıkıyor. Ayrıca kart firmalarının ödemelerini geciktirmeleri, alt yapı eksiklikleri, sık sık bozulan POS makinaları, yüksek bakım servisi ücretleri, habersiz yapılan sigorta ve ekstra kesintiler esnafın kazancını daha da düşürmektedir. Mutlaka alınan komisyonlara bir sınırlama getirilerek, amacına uygun kullanımına yönelik yasal düzenleme yapılmalıdır` şeklinde konuştu.