• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `Şehir kimliğini esnaflar oluşturur`


 

ANKARA - Şehirlerin kimliğini oluşturan belli başlı özelliklerin başında yöresel yemek, giysi ve takılar ile esnaf çarşılarının geldiğini söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Ekonominin barometresi olan esnaf ve sanatkara, TOKİ kentsel dönüşüm bölgelerinde mutlaka yer vermelidir. Kentler bina doldu. Sadece yüksek binalardan ibaret olan yerleşim yerlerinde esnaf mahalleleri kurarak kent dokusu korunmalı` dedi.

  -`ŞEHİRLERİN DOKUSU KORUNMALI`

Halka sağlanan olanakların, esnafa da uygulanmasını isteyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Şehirlerin çehrelerini değiştiren, hava sirkülasyonunu engelleyen TOKİ yapılaşmaları, kent dokusunu koruyan esnaf mahalleleri ile dengelenmelidir. Uygun fiyat ve avantajlarla halkımızın ev almasını sağlayan TOKİ,  81 ilin 800 ilçesinde 2 bin 992 şantiyede 633 bin 336 konut üretti. Bu rakam, 100 bini aşkın nüfuslu 25 şehre denk geliyor` diye konuştu.

-`HALKA HİZMET EDECEK ESNAF UNUTULMASIN`

 Şehirlerin karakteristiğini en iyi esnaf dokusundan anlaşıldığını kaydeden Bendevi Palandöken, `TOKİ şehir gibi kurduğu mahallelerde halka hizmet verecek esnafımızı da unutmamalıdır. Yapılacak olan esnaf mahalleleri ile ekonominin kılcal damarı olan esnafımız da düşünülmelidir. TOKİ, kısıtlı geliri olan esnafımıza avantajlı ve uygun fiyatlarla dükkan yaparak, onları ekonomiye kazandırmalıdır. Bu uygulama ile şehrin dokusu bozulmadan, ekonomik kültürü geleceğe taşımak için esnafımız dükkan sahibi olurken, istihdam artışı da sağlanmış olacaktır. Öte yandan kentsel dönüşüm yapılan illerde de mutlaka küçük esnaf ve sanatkarın yaşaması adına yeni dükkanlar yapılarak mahalle kültürü korunmalıdır` şeklinde konuştu.