• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken: `İşyeri açılışındaki bürokratik işlemler azaltılmalı`


 

ANKARA - Yeni işyeri açılışının kolaylaşabilmesi için bürokratik işlemlerin azaltılması gerektiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Esnaf kurumlar arasında kapı kapı dolaşmamalı, tek bir noktada işini tamamlayabilmeli` dedi.

-`ESNAFIN KIRTASİYE GİDERLERİ VE ZAMAN KAYBI AZALIR`
Vergi dairesi, sicil, oda, belediye, banka derken yeni işyeri açan esnafın en az 5 kapı dolaştığını dile getiren Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada `Yeni Büyükşehir Kanunundan sonra il sınırları çok genişledi. İşyeri açacak esnaf, bazı büyük illerde yüzlerce kilometre yol kat etmek zorunda kalabiliyor. Bu sorunun çözümü için esnaf sadece esnaf ve sanatkâr siciline gelmeli ve tüm kamu kurumlarına başvurular buradan, tek bir merkezden yapılmalı. Böyle bir uygulama ile bürokratik işlemler, kırtasiye giderleri ve esnafın zaman kaybı azalacak, farklı kurumların farklı uygulamaları son bulacak. Sicil, oda, vergi dairesi, SGK ve belediye kayıtları aynı anda yapılabilecek` dile getirdi. 

-`KAYITDIŞI FAALİYETLER AZALIR, HAKSIZ REKABET ÖNLENİR`
Hali hazırda vergi kaydını yaptırıp sicil kaydını yaptırmadan veya vergi kaydını dahi yaptırmadan faaliyette bulunanların ancak `tek durak ofis` uygulamasıyla kayıt altına alınabileceğini ifade eden Palandöken, `Böyle bir uygulama, kayıtdışı faaliyetlerin azalması için çok önemli. Hem kayıtlı esnafa karşı haksız rekabet önlenecek, hem merdiven altı işletmelerin halk sağlığına olumsuz etkileri azalacak hem de devletin vergi ve prim gelirleri artmış olacak` diye konuştu.