• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, ` Yeni nesil yazarkasa kullanımı 1 yıl ertelenmeli `
ANKARA - Yeni nesil yazarkasa kullanılması zorunluluğunun 1 Ocak 2016 tarihinde başlayacağını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Uygulama 1 Ocak 2017 tarihine kadar ertelenmelidir` dedi.

-`ESNAF DEĞİŞİME HAZIR DEĞİL`

Yazar kasa kullanan yaklaşık 2 milyon işyerinde en az 1,5 milyon yazarkasa ve POS cihazının 2 ay içinde değişmesi gerektiğini ifade eden Bendevi Palandöken, `Yeni nesil yazarkasaların fiyatları 1.400 TL ile 5.000 TL arasında değişiyor. Bu da 2 ay içinde toplamda en az 2,5 milyar liralık bir bedel ödeneceğini gösteriyor. Bir bu kadar değerli olan eski yazar kasalar ise kullanım olanağı kalmadığı için hurdaya ayrılacak. Dolayısıyla esnaf bu değişime henüz hazır değil` şeklinde konuştu.

-`FİYATLAR DOLARLA BİRLİKTE YÜKSELDİ`

Ekonomideki belirsizlikler ve terör olayları nedeniyle esnafın kepenk kapattığını, yatırım yapacak gücünün olmadığını da dile getiren Palandöken, `FED`in faiz artırma beklentisi dolar kurunu çok yükseltti. Tüm elektronik ürünlerin fiyatı da döviz kuruna bağlı olarak yükseliyor. 1,5 milyon yazar kasanın değişimi için şartlar hiç uygun değil. Piyasada esnafımız iş yapamaz durumda. Bu nedenle yeni nesil yazar kasa kullanımının zorunluluğu bir yıl ertelenmeli` ifadelerine yer verdi.

-`ESKİ YAZARKASALAR İKİNCİ EL FİYATI İLE GERİ ALINMALI`

Eski yazarkasaların hurdaya ayrılmasının ekonomi için büyük bir kayıp olacağını dile getiren Palandöken, `Eski yazarkasalar, vergi ve yazarkasa sistemini yeni oturtmaya başlayan ülkelere ikinci el fiyatı ile ihraç edilmelidir. Bu şekilde yazarkasasını değiştiren esnafa az da olsa bir kazanç sağlanır` dedi.