• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken; `Esnafın elektriği en yüksek tarifeden `


 

ANKARA- Esnaf ve sanatkârımızın giderlerinin içinde önemli bir yer tutan elektrik giderlerinin en yüksek tarifeden uygulandığını söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Esnaf ve sanatkarın ödediği elektrik faturaları en yüksek tarifeden hesaplanıyor. Elektriğin asıl ücretini oluşturan `enerji bedeli`, Eylül sonu itibarıyla esnaf için 31,315 kuruştan veriliyor. Elektrik faturalarına yansıtılan dağıtım bedeli, satış hizmet bedeli, sayaç okuma bedeli ve TRT payı gibi kalemler kaldırılmalı. Esnafın beklentisi her kesime uygulanan indirimlerin bir an evvel esnafa da uygulanarak, faturaların hafifletilmesi` dedi.

`ELEKTRİK FATURALARIMIZ YÜZDE 38 YÜKSELMİŞ`

Günümüzün yoğun yaşam temposundan dikkat etmediğimiz faturalarımıza baktığımızda bilgimiz olmadan haksız hukuksuz pek çok uygulamanın yapıldığını belirten Bendevi Palandöken, `Her ay artan elektrik faturalarımız dikkatle incelendiğinde kayıp-kaçak, sayaç okuma, dağıtım, perakende satış, iletim sistemi kullanma bedeli adı altında tahsilât yapıldığını görüyoruz. Geçen seneden beri yüzde 38 bu ücretlerde artış olmuş. Yetkililerimizden bir an evvel zam yerine düzenleme yapılarak haksız uygulamaların kaldırılmasını, faturaların düşürülmesini istiyoruz` diye konuştu.

            `KAYIP KAÇAK BEDELİ FATURADA GİZLENDİ`

            Palandöken açıklamasının devamında, ` Türkiye genelinde Ocak ayı itibari ile 35 milyon 764 bin 298 abone var. Kullanılan elektriğin yüzde 15,5`lik kısmını esnafımız kullanmaktadır.  2015 yılında tek zamanlı tarifeye göre esnafa 31,315 kuruş, sanayici ise 24,854 kuruştan elektrik tarifesi uygulanmaktadır. Yapılan denetimlerde kaçak elektrik kullanımının devam ettiği tespit edilmiştir. En az 2 milyar liralık zararı ise faturalarını düzenli ödeyen aboneler ödemektedir. Acilen kayıp-kaçağın önlenerek vatandaşın sırtından yük kaldırılmalı` dedi.