• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `Zincirler malı tarlada kapatıyor`


 

ANKARA- Aşırı soğukların ürün hasadını geciktirdiği gibi yetiştirme maliyetlerini de arttırdığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Bu sene bilhassa sebze fiyatlarının yüksek seyri enflasyona da yansıdı. Üretici de tüketici de fiyatlardan şikayetçi. Tarlada 1`se, vatandaşa 5`e satılıyor. Zincirler malı tarladan kapatıp, istediği fiyata satıyor` dedi.

            `TÜKETİCİYE GELİNCEYE KADAR FİYAT KATLIYOR`

Yılbaşından beri ülkemizi etkileyen soğuk havanın üreticimizi de, tüketicimizi de üzdüğünü söyleyen Palandöken, ` Üreticimiz kar ve soğuk sebebiyle hasat yapmakta gecikti. Ürün yetişme süresi uzadı. Bireysel olarak üretici malını getiremiyor.  Şimdi halde domates 2,5-3 lira arasında, patlıcan 3- 3,5 lira arasında, biberler 3,5-4 lira civarında, salatalık ise 1,5-2 lira civarında ama zincirlerin malı tarlada kaça kapattığını bilmiyoruz. Piyasaya hakim durumdalar. Tarlada 1`e alınan tüketiciye 5`e ulaşıyor. Bu durumdan hem üretici hem de tüketici memnun değil` diye konuştu.

`BAKLİYATTA SIKINTI YOK`

Kışın çok tüketilen bakliyatta bir sorun gözükmediğini belirten Palandöken, `Kuru fasulye, nohut, mercimek arzında bir sıkıntı yok. Fiyatlarında bir yükselme gözükmüyor. Geçen sene Çeltikte yüzde 10,8, Nohutta 2,2, Fasulyede 7,9, Yeşil mercimekte yüzde 7,5 artış kaydedildi. İnşallah bu sene de yağışlar güzel olurda bakliyat rekoltesi yüksek olur. Çünkü Birleşmiş Milletler (BM) 2016 senesini `Bakliyat Yılı` ilan etti. Türkiye bunu çok iyi değerlendirmeli. Bakliyat ekim alanları artırılmalı. Çünkü en lezzetli bakliyat çeşitleri ülkemizde yetişmektedir` dedi.