• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken: `Esnaf Vergiden Çok Yazarkasa Ücreti Ödeyecek`


 

ANKARA- Yeni nesil yazarkasa POS cihazları için bankaların cihaz başına aylık 25 – 30 Türk Lirası ücret aldığını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Yeni nesil yazarkasa POS cihazları maliyeden çok bankalara yaradı. Esnaf vergiden çok yazarkasa ücreti ödüyor` dedi.

-`CİHAZ BAŞINA AYLIK 25 - 30 TL ALINIYOR`

Yeni nesil yazarkasaların POS cihazları ile bütünleşik olmasından dolayı bu cihazları en çok bankaların sattığının altını çizen Palandöken, `Bankalar, her bir cihaz için aylık 25 – 30 Türk Lirası ücret alıyor veya POS`la yapılan tahsilatlardan bu tutar kadar kesinti yapıyor. Evlere servis yapan küçük bir lokantada bile 3 – 4 cihazın bulunmasının zorunlu olduğu bir ortamda, esnaf yıllık 900 – 1500 Türk Lirası civarında bir maliyete katlanıyor. İki bankayla çalışan bir esnafın yıllık maliyeti 3 bin Türk Liraya çıkıyor. Çok sayıda esnaf durumdan şikayetçi` diye konuştu.  

BANKALAR BİR KOYUNDAN İKİ POST ÇIKARIYOR

POS cihazları ile yapılan satışlardan bankaların zaten komisyonlarını aldığını da belirten Palandöken, `Hem satıştan komisyon alıp hem de kullanılan cihazlar için ücret alınması hakkaniyetle bağdaşmıyor. Tabiri caizse bir koyundan iki post çıkarılıyor. Bu haksız uygulamalar, tüketici mahkemelerinden dönebilir. BDDK, bu konuda kısıtlayıcı düzenleme yapmalıdır` şeklinde konuştu.