• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, ` Tatilin 9 gün olması karayolunda yoğunluğu arttıracak `


 

ANKARA - Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken LYS sınavlarının bitmesi, 2015-2016 Eğitim ve Öğretim tatilinin başlaması ve Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılması ile birlikte karayollarındaki trafikte yoğunluğun yaşanacağına dikkat çekti. Uçak ve hızlı tren bilet fiyatlarındaki yükseklik sebebiyle karayoluna rağbet edileceğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, havaların sıcak olduğuna da dikkat çekerek, `Yola çıkmadan önce tüm sürücüler iyi dinlenmeli ve araçlarının tam bakımını yaptırarak trafiğe çıkmalıdır. En önemlisi yol çalışmaları nedeniyle sürücülerimiz çok dikkatli olmalı ve sıcaklarda asfalt erimelerine karşı dikkat etmelidir. Sıcak havalarda sürücüler sık sık mola vererek dinlenmelidirler` dedi.

SÖMESTRİ TATİLİ VE BAYRAM BİRLEŞTİ

        Bir önceki yıl 3 günlük Ramazan Bayramı tatilinde alınan tüm önlemlere rağmen meydana gelen 423 trafik kazasında 100 üzerinde kişinin hayatını kaybettiğini ve 100`lerce kişinin de yaralandığını ve sakat kaldığına işaret eden Palandöken, `Bu yıl ramazan bayramı tatili 9 gün. Buna ek olarak 2015-2016 eğitim öğretim yılının sona erdiği ve LYS sınavlarının bitişi ile birlikte ülke genelinde 40-45 milyona yakın kişi hep birlikte tatile çıkacak. Ramazan Bayram tatilinin 9 güne çıkarılması ve sömestri tatili ile birleştirilmesi ile uçak ve hızlı tren bilet fiyatlarında aşırı zam yapılması karayolu trafiğini olumsuz etkileyecektir. Çünkü 4 ve üzeri aileler toplu taşıma araçları yerine daha ekonomik olması sebebiyle kendi özel araçları ile tatile gideceklerdir. Buda trafikte aşırı yoğunluğun yaşanacağı anlamına gelmektedir` diye konuştu.

        -`2 SAATTE 15 DAKİKA MOLA VERİLMELİ`

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, bayram tatillerinde gerek şehirlerarası gerekse şehir içindeki trafikte yoğunluğun artmasından dolayı sürücülerin daha dikkatli olması gerektiğini söyledi. Bayramlarda yolların kan gölüne dönmemesi için sürücülerin uykusuz ve yorgun yola çıkmamaları uyarısından bulunan Bendevi Palandöken, trafik kazalarının birçoğunun sürücü hatalarından kaynaklandığını ifade ederek, `Sürücüler emniyet kemerleri sürekli takılı halde trafikte seyretmeliler. Şeker tadında bir bayram geçirmek için trafik kurallarına harfiyen uyulmalıdır. Tatil dönemlerinde trafik yoğunluğu normal zamana göre en az 10 kat artış göstermektedir. Özellikle trafiğe yeni çıkan sürücülerimiz kurallara harfiyen uymalıdır. Çünkü tüm kazaların başında kurallara uymamak gelmektedir. Sıcak hava ile birlikte bazı bölgelerimizde ani yağmurlar oluyor. Bunlarda sürücüleri zor durumda bırakıyor. Yolun her halini göz önünde bulundurarak, temkinli araç kullanılmalı ve her 2 saatte bir en az 15 dakika mola vermeli` şeklinde konuştu.