• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `Kaçak sigara ticareti, AB seviyesine inmeli`


 

ANKARA- Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken kacakla mücadelenin önemine dikkat çekmeye devam ediyor. Kaçak sigaradaki son dönemdeki artışlar sebebiyle bir açıklama yapan Palandöken, `Terör örgütlerinin başlıca gelir kaynağı olan ve devleti milyarlarca lira vergi kaybına uğratan sigaras kaçakçılığı ile mücadele kararlılıkla devam ettirilmelidir` dedi.

            `MÜCADELEYE DEVAM`

Ülke genelinde kaçak sigara ticaretinin hala yüzde 11-13 seviyesinde bulunduğunun altını çizen Palandöken, `Avrupa Birliği ülkeleri düzeyinden hala yüksek. Devletimiz yıllık yaklaşık 5 milyar liralık vergi kaybı yaşamaktadır. Kaçak sigara ticareti ile mücadelede Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın kaydedilen başarısına rağmen halen ülke olarak gidecek yol var. Mücadele elden bırakılmamalı` diye konuştu.  

-`KAÇAKLA MÜCADELE MİLLİ GÖREV`

Kaçak sigara ticaretinin vatandaşı ve dürüst esnafı büyük zararlara uğrattığının altını da çizen Bendevi Palandöken, `Ülkemiz bu kaçak illetinden mutlaka kurtulmalı. Kaçak mücadele milli bir görev olarak bilinmelidir. Son dönemde özellikle yasa dışı açık tütün satışındaki artıştan büyük bir kaygı duyuyoruz. Birlik ve beraberliğin öneminin arttığı, dayanışma ve kardeşlik duygularının ağır bastığı bu günlerde, esnafımıza sahip çıkalım. İşyerinin önünde tezgah açan kaçakçının, yasa dışı açık tütün satışı yapan korsan satıcılara müsaade edilmemelidir. Her zaman polisiye tedbirlerle bu tür kaçakların önüne geçemeyiz. Vatandaşlarımızda ihbarda bulunmalıdır. Bunun için de kaçak ihbarı için 136`yı çekinmeden aramalıyız` şeklinde konuştu.