• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken: `Ticari Araçlarda Ötv İndirimi Hurda Teşviki İle Desteklenmeli`


 

ANKARA- Ticari araçların ÖTV`siz değişimi için çalışmaların sürdüğünü belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `ÖTV indirimi hurda teşviki ile desteklenmeli.` dedi.

`EN BÜYÜK İKİNCİ İTHALAT KALEMİ DEMİR ÇELİK HURDASI`

Sınai üretimde demir ve çelik hurdasının çok önemli bir girdi olduğunu ifade eden Palandöken, `Türkiye`de büyük bir hurda ihtiyacı var. Yurtiçindeki hurda arzı üretim ihtiyacını karşılamıyor ve yurt dışından hurda ithal ediyoruz. Enerjiden sonraki en büyük ithalat kalemini demir çelik hurdası oluşturuyor.  Son 10 yılda 68 milyar dolarlık demir çelik hurdası ithal ettik` diye konuştu.

`2014 YILINDAN SONRA HURDA ALIMI DURDU`

2013 yılında kamyon, kamyonet, otobüs ve benzeri ağır vasıtalar için hurda teşviki getirildiğini söyleyen Palandöken, `Bu kapsamda 120 bin araç hurdaya ayrıldı ve araç sahiplerine de yaklaşık 950 milyon TL ödeme yapıldı. Ancak halen 500 binin üzerinde araç hurdaya ayrılabilir durumda. Çalışır durumda olmayan araçların nakliyesi için de teşvik verilmesi ve kilo başına ödenecek tutarın bir miktar artırılması halinde bu 500 bin aracın büyük bir kısmı hurdaya ayrılabilir ve sınai üretimi için büyük bir hurda açığı karşılanabilir` şeklinde konuştu.  

`OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE BÜYÜK BİR CANLANMA GÖRÜLÜR`

Ticari araçların ÖTV`siz değiştirilebilmesi için yasal düzenleme çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Palandöken, `ÖTV indiriminin hurda teşviki ile desteklenmesi halinde sonuçları çok olumlu olur. Araç sahibi elindeki hurda aracından dolayı ek gelir elde eder, yeni araç için bir miktar kaynak olur, otomotiv sektöründe büyük bir canlanma görülür, sanayinin hurda ihtiyacı karşılanır, hurda ithalatı azalacağı için cari açık azalır, döviz kurları düşer, ekonomik büyüme artar` dedi.