• E-Posta
  • Yazdır

İskender Kebabı Marka Tescili 044 Sayılı Genelge 08.05.2015


AR-GE MÜDÜRLÜĞÜ

24/04/2015 tarihinde Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Konfederasyonumuza gönderilen yazıda; İskender Döneri’nin türevleri olan “İskender”, “İskender Kebabı”, “Hakiki İskender Kebabı”, “Bursa İskender Kebabı”, “İskender Kebapçısı”, “Kebapçı İskender”, “Bursa Kebapçı İskender”, “Bursa İskender Kebapçısı” isimli markaların, 26/12/1996 tarihinde Türk Patent Enstitüsünce tescil edilmiş olduğu ve marka sahiplerinin izinleri alınmaksızın Türkiye genelinde haksız olarak kullanılmasının marka ihlaline sebep olacağı belirtilmiştir.

Marka tescillerinden doğan hakların kapsamı, Türk Patent Enstitüsü’nün 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’de düzenlenmiş olup, marka tescillerinden doğan haklar münhasıran marka sahiplerine ait olmaktadır.

Bu kapsamda; esnaf ve sanatkarlarımızın imal ettikleri ürünlerde “İskender Döneri”nin türevleri olan yukarıda belirtilen tescilli markaların ismini kullanmamaları gerekmektedir.

Esnaf ve sanatkarlarımızın idari yaptırımlarla karşı karşıya kalmamaları için bilgilendirilmelerini teminen ilgili odalara duyurulması hususunda gereğini önemle rica ederiz.BİLGİ İÇİN:


Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu,

Türkiye Kahveciler, Kıraathaneciler ve Büfeciler

Türkiye Lokantacılar, Kebapçılar, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu

Türkiye Fırıncılar Federasyonu


Naci SULKALAR M. Burhan AKSAK
GENEL SEKRETER GENEL BAŞKAN VEKİLİ


İlgili Dosya İçin Tıklayınız