• E-Posta
  • Yazdır

İspir Kuru Fasulyesi Coğrafi İşaret Tescili 074 Sayılı Genelge 16.10.2015


AR-GE MÜDÜRLÜĞÜ

Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nden alınan 12/10/2015 tarihli yazının ekinde; İspir kuru fasulyesinin İspir Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından Türk Patent Enstitüsü nezdinde Coğrafi İşaret Tescili yapılarak, kendine özgü özelliklerinin korunmasının sağlandığı bildirilmiştir.

Türk Patent Enstitüsü’nün 555 Sayılı Coğrafi İşaretlerin Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 3. ve 17. maddesinde belirtilen “Menşe Adı” özellikleri gereği, “İspir Kuru Fasulyesi” olarak tescil ettirilmiş ürünün, İspir ilçesi sınırları dışında başka bir yerde üretiminin yapılmaması gerekmektedir.

Ancak; İspir Kuru Fasulyesi’nin bu isim altında başka illerde satılabilmesi ve menşe adının kullanılabilmesi için, ürünün üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinin tümüyle bu yöre, alan veya bölge sınırları içinde yapılan bir ürün olması gerektiğinden, söz konusu kuru fasulyenin İspir ilçesi sınırları içerisinde üretilmiş olması zorunluluğu bulunmaktadır.

Bu kapsamda; esnaf ve sanatkarlarımızın üretimini/satışını gerçekleştirdikleri ürünlerde “İspir Kuru Fasulyesi”nin tescilli ismini kullanmamaları, söz konusu isimle üretim/satış yapan üyeler var ise bilgilendirme ve denetim işlemi için İspir Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

Esnaf ve sanatkarlarımızın idari yaptırımlarla karşı karşıya kalmamaları ve hak mağduriyetlerinin oluşmaması için bilgilendirilmelerini teminen ilgili odalara duyurulması hususunda gereğini önemle rica ederiz.
BİLGİ İÇİN

Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu
Türkiye Lokantacılar, Kebapçılar, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu

Türkiye Fırıncılar FederasyonuNaci SULKALAR Fevzi APAYDIN
GENEL SEKRETER GENEL BAŞKAN VEKİLİ


İlgili Dosya İçin Tıklayınız