• E-Posta
  • Yazdır

UNİCEF Çocuk İşçiliği Hk. Seminer 057 Sayılı Genelge 19.06.2017


EĞİTİM VE PLANLAMA MÜDÜRLÜĞÜ


Suriye’den Ülkemize yaşanan göç nedeniyle çocuk işçiliğinde yoğun bir artışın yaşandığı bilinen bir gerçektir. Bu durum Ülkemiz açısından çocuk işçiliğinin en kötü biçimlerinin yaşanması riskini de beraberinde getirmektedir. Söz konusu   risk çerçevesinde, çocuk işçiliğinin önemli   bir bölümünün mikro ve küçük ölçekteki işletmelerde yaşandığı  çeşitli platformlarda dile getirilmektedir.

Bu bağlamda, teşkilatımıza üye işyerlerinde çalışan çocuklara ulaşabilmenin en önemli yollarından birinin; yerel düzeyde faaliyet gösteren İşyeri Denetleme ve Danışmanlık Grupları (İDDG) olduğu değerlendirilmektedir.

Konfederasyonumuz ile UNİCEF arasında başlayan işbirliği çerçevesinde; çocukların çalışma koşulları ve iş ilkeleri ile mesleki eğitime erişim imkanlarının iyileştirilmesi konularında İDDG’lerin eğitilmesi yoluyla esnaf ve sanatkar işletmelerinde çocuk işçiliğinin ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır.

Belirtilen amaç çerçevesinde UNİCEF tarafından, Birlik ve Federasyonlarımızın Başkanları ile Genel Sekreterlerine yönelik olarak ayrı ayrı   iki grup halinde “Çocuk Hakları ve İş İlkeleri”  konulu bilgilendirme ve eğitim semineri düzenlenecektir.

Birlik ve Federasyon Başkanlarına yönelik olarak düzenlenecek  seminer 3-4 Temmuz 2017 tarihlerinde, (otele giriş 2 Temmuz 2017, otelden ayrılış 5 Temmuz 2017) Birlik ve Federasyonların Genel Sekreterlerine yönelik düzenlenecek olan seminer ise 10-11 Temmuz 2017 tarihlerinde (otele giriş 9 Temmuz 2017, otelden ayrılış 12 Temmuz 2017) Antalya Rixos Downtown otelde (Sakıp Sabancı Bulvarı, Konyaaltı Sahili /ANTALYA      Tel: 0 242 249 49 49) gerçekleştirilecektir.

Her iki organizasyonda  UNİCEF tarafından gerçekleştirilecek olup, ulaşım (uçak ile) ve konaklama giderleri de UNİCEF tarafından karşılanacaktır.

Bu çerçevede, Genel Başkanımız Sn. Bendevi PALANDÖKEN’inde teşrif edeceği seminerlerde gerekli organizasyonun sağlanabilmesi için katılım sağlayacak Birlik ve Federasyon Başkanlarımız ile Genel Sekreterlerimizin  katılım teyitlerini en geç 21 Haziran 2017 tarihine kadar Konfederasyonumuza yazılı olarak bildirmeleri gerekmektedir.

            Seminer organizasyonuna ait ayrıntılı bilgi için, İdari ve Sosyal İşler Müdürü Selim ÖZALTUĞ, (0312 418 32 69-106), Eğitim ve Planlama Uzmanları Zeynep GAZİOĞLU KAYACI ve Ayfer ŞAHİN  (0312 418 32 69-311/320) ile iletişime geçilmesi mümkün bulunmaktadır.

            Bilgilerinizi ve gereğini  rica ederiz.
BİLGİ İÇİN

UNİCEF Türkiye Ofisi


  

Naci SULKALAR M. Burhan AKSAK
GENEL SEKRETER GENEL BAŞKAN VEKİLİ


İlgili Dosya İçin Tıklayınız