PALANDÖKEN, “BİRLİK BERABERLİĞİN SİMGESİ AHİLİK KÜLTÜRÜDÜR”

ANKARA- Dayanışma ve birliğin sembolü Ahilik kültürünü esnaf ve sanatkârın sürdürmeye devam ettiğini hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “2 milyonun üzerindeki esnafımızın sürdürdüğü, dayanışma, paylaşma ve birliğin sembolü olan Ahilik kültürümüz yüzyıllarca var olmaya devam edecek. Geçmişten gelen günümüze ışık tutan bu değerli kültür mirasımızı yaşatmaya devam edeceğiz. Ahiliğin temsilcisi esnaf ve sanatkârımızın ve tüm ülkemizin Ahilik Haftası’nı kutluyorum” dedi.

-“AHİLİK TEŞKİLATININTEMSİLCİSİ OLMAKTAN GURUR DUYUYORUZ”

Ticarette güzel ahlakı ve düzeni anlatan Ahilik ile ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ticarette güzel ahlakı, komşusu siftah yapmadıysa ikinci müşterisini ona gönderecek kadar cömert ve iyi yürekli olmayı, birlik, dayanışma ve paylaşmayı en önemli ilke olarak görmeyi tanımlayan Ahilik kültürümüz yüzyıllarca var olmaya devam edecektir. Toplumumuzun ve ticari hayatımızın olmazsa olmazı bu güzel davranışlar bütününün temsilcisi esnaf ve sanatkârımız da aynı şekilde bu kültürün aynası olmayı sürdürecektir. Değişen ve gelişen dünya düzenine karşı iyi ve ahlaklı ticareti ayakta tutmak ne kadar zorlaşsa da esnaf ve sanatkarımızı haksız rekabete karşı korumalıyız. Onun ayakta kalması, diğer esnaf komşusunun da ekonominin de ayakta kalması demektir. Ahilik bizlere miras olmakla beraber, sokakların ışığı, sesi, koruyucusu esnafımızın da toplumun sosyal düzeninin korunmasının en önemli kriteridir. Bu teşkilatın temsilcisi olmaktan gurur duyuyoruz” diye konuştu.

-“AHİLİK KUTLAMALARI GÖRKEMLİ OLACAK”

Pandemi sürecinde 34’üncü Ahilik haftası kutlamalarına verilen önemi görmekli bir şekilde kutlanacağını belirten Palandöken, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ahilik Haftası kutlamalarını görkemli ve çoşkulu bir şekilde kutlayacağız. Kırşehir’de gerçekleşecek final final niteliğindeki kutlama programı aynı zamanda eş zamanlı olarak 81 ilimizde de devam edecek. Öncelikle Ahi Teşkilatının kurucusu Ahi Evran’ı saygıyla anıyor, yüzyıllardır süre gelen bu kültürde emek ve alın teri ile güzel ahlaklı ticareti sürdüren tüm esnaf ve sanatkarımızın Ahilik Haftası’nı kutluyorum. Birlik ve beraberlik içerisinde geçen bir kutlama haftası diliyorum”