Palandöken; `Esnaf olmak kolaylaşacak`

 

ANKARA - Yeni işyeri açılışının kolaylaşabilmesi için bürokratik işlemlerin azaltılması gerektiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Sayın Başbakanımızın bu konudaki açıklamasını olumlu buluyor ve çok önemsiyoruz. Yakın bir zamanda esnaf olmak çok daha kolaylaşacak. Hak kayıpları son bulacak` dedi.

-`ESNAFIN KIRTASİYE GİDERLERİ VE ZAMAN KAYBI AZALIR`

Vergi dairesi, sicil, oda, belediye, banka derken yeni işyeri açan esnafın en az 5 kapı dolaştığını dile getiren Palandöken, `Esnaf kurumlar arasında kapı kapı dolaşmamalı, tek bir noktada işini tamamlayabilmeli.

Böyle bir uygulama ile bürokratik işlemler, kırtasiye giderleri ve esnafın zaman kaybı azalacak, farklı kurumların farklı uygulamaları son bulacak. Sicil, oda, vergi dairesi, SGK ve belediye kayıtları aynı anda yapılabilecek. Böylece vergi kaydını yaptırıp, BAĞ-KUR kaydını yaptırmayanların uğradığı hak kayıpları da önlenecek` diye konuştu.   

-`KAYITDIŞI FAALİYETLER AZALIR, HAKSIZ REKABET ÖNLENİR`

Aynı anda aynı meslekten aynı apartman altında dükkân açılmasının önleneceğini de  ifade eden Palandöken, `Böyle bir uygulama, esnaf ve işyeri fizibilitesinin önemini artıracak. Aynı meslekten insanların yanyana dükkan açması da önlenecek. İnsanların ellerindeki sermayenin heder olması engellenecek. Aynı zamanda kayıtdışı faaliyetlerin azalması için de çok önemli. Hali hazırda vergi kaydını yaptırıp sicil kaydını yaptırmadan veya vergi kaydını dahi yaptırmadan faaliyette bulunanlar ancak `tek durak ofis` uygulamasıyla kayıt altına alınabilir. Böylece hem kayıtlı esnafa karşı haksız rekabet önlenecek, hem merdiven altı işletmelerin halk sağlığına olumsuz etkileri azalacak hem de devletin vergi ve prim gelirleri artmış olacak` şeklinde konuştu.