PALANDÖKEN, `HIRSIZLARIN KORKULU RÜYASI BEKÇİLERİMİZLE ESNAFIMIZIN YÜZÜ YENİDEN GÜLSÜN İSTİYORUZ`

 

ANKARA- Son yıllarda artan başta hırsızlık olmak üzere, asayiş olaylarının önüne geçilmesi için 1985 yılında kaldırılan mahalle bekçiliği sisteminin geri getirilmesi gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Esnafımız geceleri dükkanlarına giren hırsızlardan ‘İllallah` ediyor. Özellikle sigara gibi yükte hafif pahada ağır ürünlerin çalındığı hırsızlık vakaları arttı. Dükkan sahipleri bu sigara farelerinden bıktı. Sigara farelerinin ilk hedefleri büfelerle mahallelerde kendi yağıyla kavrulmaya çalışan bakkallar, dükkanlar. Daha önce var olan mahalle bekçiliği sistemi bu hırız kesimi için önemli ölçüde caydırıcı güç oluşturuyordu. Kahverengi elbiseleriyle birkaç dakikada bir çaldıkları düdük, hırsızları korkutup kaçmalarına yol açarken vatandaşların güven içinde uyumalarını sağlıyordu. Şimdi biz mahalle güvenliğinin önemli gücü olan bekçilerimizi yeniden sokaklarımızda görmek istiyoruz` dedi.   

-`SOKAKLARIMIZ BEKÇİLERİNİ BEKLİYOR`

AVM`lerin artması ile esnaf ve sanatkarların sayısının mahallelerde azalmaya başladığını hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, buna karşın hırsızlık ve gasp gibi olayların sayısında artış olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi, `Bunun için 1985 yılında alımı durdurulan mahalle bekçiliği sistemi yeniden hayata geçirilmeli. Mahallelerimizin, sokaklarımızın bekçilere ihtiyacı var. Çünkü bekçilerimiz olduğu zaman sokaklarımız güvenli, esnafımız ise rahattı. Bekçilerimiz varken hırsızlık olayları 6 kat daha azdı. Gece bekçilerimiz devriye yaparken herkes akşamları sokağa rahatça çıkıp gezmeye ve alışverişe gidebiliyordu. Vatandaşlar bekçinin düdük sesini duyduğu zaman kendini huzurlu hissederdi.`

-` KOMŞULUK İLİŞKİLERİ DE ARTAR `

Şimdi insanların özellikle büyük şehirlerde belli saatlerden sonra dışarı çıkamadıklarını vurgulayan Palandöken, `Bekçilik geri gelirse yine eskisi gibi komşular arasında akşam oturmalarına gidilir. Tabi ev gezmesine gidenler geleneklerimiz icabı gittiği komşusuna, dükkanını güven içinde açık tutan esnaftan yiyecek, içecek, pasta, kurabiye de olsa hediye alır. Böylece bir yandan piyasa canlanırken bir yandan özlenen komşuluk ilişkileri yeniden hayata geçer. Bekçilik sisteminin geri gelmesi halinde asayiş olayları bugüne oranla yarı yarıya azalır. Şu anda her şey polise kaldı. Sayıları artırılsa bile her mahalleye, her sokağa polisi görevlendirmek mümkün değil` diye konuştu.