PALANDÖKEN, `ESNAF KREDİ İMKÂNLARININ TÜMÜNDEN FAYDALANMALI`

 

ANKARA - Toplumumuzda önemli bir büyüklüğe sahip olan ve ekonomide üretim, hizmet ve ticaret sektöründe oluşturdukları istihdam ve sağladıkları katma değer açısından önemli bir kesimi oluşturan esnaf ve sanatkarların, özellikle piyasa ekonomisi içindeki yerlerinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Esnhaf ve sanatkarların mevcut sorunlarının çözümlenmesi, kredi ve teşvik sistemlerinden etkin bir şekilde yararlanmaları bu kesimin gelişip güçlenmesi bakımından büyük önem taşımaktadır` dedi.

-`REKABET İÇİN ESNAFIN DESTEKLENMESİ GEREKİR`

Esnaf ve sanatkarların piyasada rekabet edebilmesi ve ayakta kalabilmeleri için sürekli olarak kendini yenilemesi ve teknolojiyi takip etmesi gerektiğinin kaydeden    Bendevi Palandöken, `Bu çerçevede yeni yatırımlar için ulaşılabilir ve ucuz finansman imkanlarının sunulması birinci derecede öneme sahiptir. Ülkemizde esnaf ve sanatkarın finansal ihtiyaçlarının karşılanması denildiğinde ilk olarak akla Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla kullandırılan T.  Halk Bankası esnaf kredileri ve KOSGEB kredi faiz destekleri gelmektedir` diye konuştu.

-`191 BİN 826 ESNAF KREDİ ALABİLMİŞ`

28 Şubat 2018 tarihi itibariyle 447 bin 854 esnaf ve sanatkarın Türkiye Halk Bankası esnaf kredisinden yararlandığını ifade eden Palandöken, `Bu tarih itibariyle faaliyet gösteren esnaf sanatkar sayısı ise 1 milyon 693 bin 357`dir. Görüldüğü üzere, esnaf ve sanatkarlara yönelik olarak yıllardır sürdürülen bu köklü uygulama ile esnaf ve sanatkarların sadece yüzde 26,4`ünün finansal ihtiyacı karşılanabilmektedir. Yine aynı şekilde, KOSGEB tarafından 2010-2017 döneminde verilen sıfır faizli işletme kredilerine esnaf ve sanatkarlarımızca yoğun ilgi gösterilmiş ancak, bu desteklerden de sadece 191 bin 826 esnafımız yararlanabilmiştir` şeklinde konuştu.

-`ESNAF İÇİN SINIRLAMA KALDIRILMALI`

10 Şubat 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 11189 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının esnaf ve sanatkarlara uygulanmamasını isteyen Bendevi Palandöken, `Başvuru tarihi itibarı ile son 5 yıl içinde, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının faiz ve/veya hibe desteği niteliğindeki desteklerinden faydalanan esnaf ve sanatkârlara, bu Karar kapsamında aynı işletme için aynı konuda faiz indirimli kredi kullandırılamayacağı hükme bağlanmış olmakla birlikte, 2016 ve 2017 yıllarında uygulamaya konulan KOSGEB sıfır faizli işletme kredisi faiz desteği kapsamında kredilendirilen esnaf ve sanatkârlar bu hükümden istisna tutulmuştur. Ancak, söz konusu uygulama neticesinde KOSGEB desteğinden yararlanan esnaf ve sanatkarlar sadece bu kesime özel verilen yüzde 50 veya yüzde 100 faiz indirimli (faizsiz) kredi imkânlarından 3 yıl süreyle faydalanamamaktadır. Bu uygulama ile esnaf ve sanatkarlar, esnaf kefalet kooperatifleri aracılığıyla kullandırılan yüksek tutarlı kredilerden yararlanmayı tercih etmeleri nedeniyle, KOSGEB desteklerine başvurma konusunda kararsız kalmaktadırlar. Kredi kullanabilen esnaf ve sanatkar sayısı göz önünde bulundurularak, uygulamadaki bu sınırlama kaldırılmalı ve esnaf ve sanatkarların her iki kurumdan da kredi kullanmalarının önü açılmalıdır` dedi.