PALANDÖKEN, `AVM SERVİSLERİ TAŞIMACI ESNAFINI MAĞDUR EDİYOR`

 

ANKARA- Taşımacı esnafı üzerindeki haksız rekabetin bir an önce son bulması gerektiğini ifade eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `AVM`ler, büyük marketler ve sosyete pazarları daha önce sınırlama getirilmesine rağmen personel taşımak için aldıkları ruhsatla müşteri taşıyorlar. Vatandaşlar, AVM`ye gitmese bile o bölgedeki işlerini halletmek için AVM`lerin ücretsiz servislerini kullanıyor. Dolmuşçu, taksici, halk otobüsçü esnafı bu durumdan büyük zarar görüyor. Denetimler sıklaştırılmalı ve taşımacı esnafımız üzerindeki haksız rekabet bir an önce engellenmeli` dedi.

`TAŞIMACI ESNAFINA ADETA RAKİP OLARAK ÇALIŞIYORLAR`

AVM servislerinin müşteri çekmek için usulsüz taşımacılık yaptığını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `AVM yönetimlerinin bu taşımacılık faaliyetlerinden dolayı vergi mükellefi olmaları gerek. Personeli taşımak için ruhsat alıp müşterilere hizmet eden servisler amaç dışı kullanılıyor. Üstelik AVM`lerin birçoğu, taşımacılık faaliyeti yaptıkları güzergahlar ile saatleri internet siteleri üzerinden açıkça ilan ediyor. Periyodik aralıklarla hareket edip adeta taşımacı esnafa rakip olarak çalışıyorlar. Bu servislerin sayısı ve ulaşım ağları da günden güne genişliyor. Ancak bu adil bir uygulama değil. Çünkü Katma Değer Vergisi Kanunu`na göre bir hizmet ücretsiz dahi verilse o hizmetin emsal değeri üzerinden bir ücret alınmış gibi vergisinin hesaplanıp devlete ödenmesi gerekir` şeklinde konuştu.

`YAPILAN DENETİMLER ARTIRILMALI`

Ücretsiz servislerin taşımacılık faaliyetlerinden dolayı vergi mükellefi olmaları gerektiğini söyleyen Palandöken, `AVM yönetimleri, taşımacılık faaliyetlerinden dolayı vergi mükellefi olmalı. Maalesef bu konudaki denetimler yetersiz kalıyor. Sorunu daha önce de gündeme getirdik, bazı düzenlemeler yapıldı ancak personel taşımacılığı adı altında müşteri taşımaya devam ediyorlar. Birçok AVM servisinde müşterilerin alışveriş yaptıklarını gösteren fatura, fiş vb belgeler de sorulmuyor. Vatandaşlar taksi, dolmuş, otobüs yerine ücretsiz servise binip işlerini hallediyorlar. Kaçak olarak faaliyet gösteren bu servisler acilen kaldırılmalı. Zaten akaryakıt fiyatları altında ezilen taşımacı esnafı bir de ücretsiz servisler yüzünden müşteri kaybederse evine ekmek götüremez hale gelir` diye konuştu.