PALANDÖKEN, `EL FRENİNİ İNDİRDİK, BÜYÜME HIZIMIZ ARTMAYA DEVAM EDECEK`

 

ANKARA - Türkiye ekonomisinin 2017 yılında yüzde 7,4 oranında büyümesi ile ilgili yazılı açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Yurtdışı kaynaklı her türlü olumsuzluklara karşı Türkiye ekonomisi 2017 yılında yüzde 7,4 oranında büyüdü. Bu büyüme oranının 2018 yılında da yüzde 5-6 düzeyinde gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Böylelikle büyüme oranının geçici bir iyileşme değil sürdürülebilir bir yapı olduğunu herkes görecek` dedi.

 

2018`İN YÜKSELEN YILDIZI TURİZM OLACAK

 

2017`deki yüksek büyüme oranının sürpriz olmadığını vurgulayan Palandöken, `2017 yılının yüksek büyüme oranı, uluslararası finans kuruluşları ile kredi derecelendirme kuruluşlarına sürpriz olabilir ama bizim için sürpriz değil. Tersine beklentilerimiz doğrultusundaki bir gelişme. Yüksek büyüme oranı 2018 yılında da devam edecek. Afrin operasyonu başladığında başta turizm olmak üzere Türkiye ekonomisinin büyük bir kriz içine gireceğini tahmin eden kriz çığırtkanları bugün 2018 beklentilerini revize etmek zorunda kalacak. 2018 yazı için yurt dışı rezervasyonlarda çok büyük bir artış olduğunu görüyoruz. Turizm gelirleri, 2018`de hem büyümeye destek olacak hem de cari açığın kapanmasına katkı sağlayacak` şeklinde konuştu.

 

PALANDÖKEN`DEN YABANCILARA YATIRIM ÇAĞRISI

 

Yabancı yatırımcılara Türkiye`de yatırım yapma çağrısında bulunan TESK Başkanı Palandöken, `2017 yılı büyüme oranı, başta Fitch ve Moody`s olmak üzere kredi derecelendirme kuruluşlarının itibarını iyice kaybettirdi, Türkiye`nin itibarını ise daha da yükseltti. Nitekim 2018 yılında da yüzde 5-6 civarında bir büyüme oranını yakalayacağımızı tahmin ediyoruz. Böylelikle büyüme oranının sürdürülebilir bir iyileşmeyi gösterdiğini de herkes görmüş olacak.

Türkiye`deki yatırımlarını yurtdışına taşıyan firmalarımıza ve diğer yabancı yatırımcılara çağrı yapıyorum. Kredi derecelendirme kuruluşlarının yanıltıcı raporlarına kanmayın ve gelin bu güzel ülkede gönül rahatlığıyla yatırımlarınızı yapın. Bugün yüksek olan döviz kurları yatırımcılar için büyük bir fırsattır. Bu avantajı değerlendirenler ‘iyi ki Türkiye`ye yatırım yapmışız` diyeceklerdir` sözlerine yer verdi.