PALANDÖKEN, `AVM`LERLE İLGİLİ TATİL KARARI HAYATA GEÇİRİLMELİ`

 

ANKARA- AVM`lere ilişkin alınan son kararların 81 ildeki valiliklere örnek olması gerektiğini ve önümüzdeki Kurban Bayramı`nda tüm valiliklerin Ankara, Antalya ve Konya valiliklerinin kararlarını örnek alıp hayata geçirmelerini isteyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Ankara, Antalya ve Konya Valiliklerinin AVM`lerin Ramazan ve Kurban bayramlarının ilk günleri ile 1 Ocak tarihlerinde kapalı olması ve sabah saat 10.00- gece saat 22.00 ye kadar açık olması yönündeki düzenleme 81 ilin tamamında bir an önce uygulamaya konulmalı. Diğer illerde de örnek alınması gereken bu karar, önümüzdeki Kurban Bayramında yurt genelindeki tüm AVM`lerde uygulanmalı` dedi.

`TÜM İLLERDEKİ AVM`LERİN TATİL GÜNLERİ KURALA BAĞLANMALI`

Ramazan ve Kurban bayramların birinci günü ve 1 Ocak tarihlerinde AVM`lerin tatil edilme kararının kalıcı olması gerektiğini söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Daha önce defalarca gündeme getirdiğimiz bu sorun için Ankara, Antalya ve Konya valilikleri tarafından alınan kararı esnafımız büyük bir sevinçle karşıladı. Neticede perakende sektöründe faaliyet gösteren esnafımızın en büyük sorunu AVM`lerin ve zincir marketlerin kuralsızlığıdır. Bu konuda Ankara, Antalya ve Konya Valiliklerinin aldığı tatil kararı ile AVM`lerin açılış-kapanış saatlerine  getirilen düzenleme çok önemli bir adımdır. Alınan bu karar, ülke genelindeki 404 AVM için de örnek olmalı. Daha fazla vakit kaybedilmeden kararın önümüzdeki Kurban Bayramı`nda yurt genelinde uygulamaya konulması gerek` diye konuştu.

-`AVM`LERE TATİL UYGULAMASI TÜM TÜRKİYE`Yİ İLGİLENDİRİYOR`

Valilikler tarafından alınan kararın yalnızca o illeri değil tüm Türkiye`yi ilgilendirdiğini ifade eden Palandöken, `AVM`lerin bir gün tatil edilmesi kararı esnafın yanı sıra AVM`lerde çalışan personeli de sevindirdi. Ekmek parası için vardiyalı olarak çalışan personeller de bu karar sayesinde artık bayramın ilk günü aileleriyle birlikte vakit geçirebilecekler. Bu karar esnafın yanı sıra gece geç saatlere kadar çalışan personele de nefes aldırır. Şimdilik Ankara, Antalya ve Konya valiliklerince alınan bu karar, Kurban Bayramı gelmeden tüm Türkiye`ye örnek olmalı. Çünkü AVM`lere yönelik bu uygulama tüm Türkiye`yi ilgilendiriyor.  Valiliklerce ilgili kanuna dayanılarak alınan karara uymayan AVM yönetimlerine  ceza uygulanacak. Öte yandan normal günlerde de AVM`lerin açılış ve kapanış saatlerine uyup uymadığı mutlaka denetlenmeli. Çünkü bazı AVM`lerin kafalarına göre mesai saati belirlediğine yazılı ve görsel basında yer alan haberlerden biliyoruz. Bu konuda yetkililer üzerine düşeni yapmalı` şeklinde konuştu.