• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, “ÖTV ARTIŞI KAÇAK İÇKİYE YÖNELİMİ ARTIRIYOR”


ANKARA- Vergi artışlarının kaçağa yönelimi artırdığının altını çizen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Alkollü içkilerdeki ÖTV oranı bu yıl Ocak ayında artırılmamasına rağmen, geçen yıl Temmuz ayında artırıldığından daha fazla ÖTV geliri elde edildi. Yani ÖTV arttıkça fiyat da arttığından kaçak sahte alkollüye yönelim de artıyor ve vergi artışları tam tersine vergi gelir kaybına neden oluyor” dedi.

-“VERGİ ARTIRILDIĞINDA VERGİ GELİRİ ARTMAK YERİNE AZALIYOR”

ÖTV artışının vergi gelirlerini artırmak yerine aksine azalttığına dikkati çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında alkollü içkilerin ÖTV oranı yüzde 8.9 oranında artırılmıştı. Bu yıl Ocak ayında ise artış olmamasına rağmen Temmuz ayına göre vergi gelirleri daha fazla arttı. Bu yıl ilk üç ayda alkollü içkiden tahsil edilen 3.3 milyar TL’lik ÖTV tutarı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre artış yapılmasına rağmen yüzde 18.2 oranında daha fazla. Vergi artışı olduğunda kaçak içki, evde alkollü içki yapımı gibi durumlara yönelme daha fazla olduğu için hem vatandaş sağlığından oluyor hem de yerli ve milli olan ürünler alınmadığı için devletimiz vergi kaybına uğruyor. Dolayısıyla ÖTV artırıldığında vergi gelirleri artmak yerine azaldığı çok net ifade edilebilir” diye konuştu.

-“VERGİ KAYBI YAŞAMAMAK İÇİN ÖTV ARTIŞI YAPILMAMALI”

Vergi kaybının olmaması için ÖTV artışı yapılmaması gerektiğini belirten Palandöken, “AB ülkeleri ile kıyas yapıldığında ülkemiz damıtılmış alkollü içkilere uygulanan ÖTV tutarının en yüksek olduğu ülkelerden biri. 2013 yılından geçtiğimiz yılın yarısına kadarki 5,5 yıllık süreçte ÖTV yüzde 193 arttı. Tüm dünyayla birlikte ülkemizi de ekonomik olarak etkilemiş olan pandemi süreci, sahte içkiden ölen onlarca vatandaşımız göz önünde bulundurularak kanuni düzenlemeler nedeniyle yapılması öngörülen ÖTV artışının yapılmaması, büyük oranda vergi kaybının da önüne geçilmesini sağlar” şeklinde söyledi.