• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, “BİLET FİYATLARI UÇTUKÇA VATANDAŞ UÇAMIYOR


ANKARA- Hava yolu şirketlerinin bilet fiyatlarında tavan fiyat uygulamasına uymadıklarını hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Uçak bileti fiyatları o kadar uçtu ki, artık vatandaş uçamıyor. Öyle ki Temmuz ayında iç hat yolcu sayısı yüzde 15 azaldı. Havayolu şirketleri hem yurtiçi sefer sayısını azaltıyor hem de bilet fiyatlarında tavan fiyat uygulamasına uymayarak fahiş fiyatlar koyuyor” dedi.
-“HAVAYOLLARI ESKİ YOLCULARI KAZANMAK İÇİN FİYATLARI DÜŞÜRMELİ”
Yurtiçi yolcu sayısının düşmesinde yüksek fiyatların etkili olduğunu vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Gökyüzüne çok uzun yıllardır hakimiz ve havayolu taşımacılığında dünya üzerinde adımız biliniyor. Havayollarında bu kadar iyi konumlara ulaşmışken yurtiçinde vatandaşımızın bir ilden başka bir ile fahiş fiyatlar yüzünden gidememesi ortada büyük bir yanlışlık olduğunu kanıtlıyor. En çok uçuşun yapıldığı yaz aylarında örneğin bu Temmuz ayında yurtiçi uçuşlarının yüzde 15 gerilemesinin en büyük nedeni bu fiyatlar. Yurtdışı sefer sayısının artırılmasıyla yurtiçi sefer sayısının azalması, azalan sefer sayısı ile de bilet fiyatlarının artmasının kimseye faydası yok. Havayolu şirketleri bu düşüşün önüne geçmek istiyorsa fiyatları aşağı çekmeli” diye konuştu.
-“TAVAN FİYAT UYGULAMASININA UYAN YOK”
Havayolu şirketlerinin tavan fiyat sınırlamasına uymadığına dikkati çeken Palandöken, “Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen tavan ve taban fiyat uygulamasına uyan yok. Gelir seviyesi düşük olan vatandaşların bu fiyatlarla uçağa binmesi her geçen gün zorlaşıyor. Aktarmalı seferlerde yurtiçinde bin lirayı geçen bilet fiyatları mevcut. Emekliye ve memura verilen zam oranları ile bu yüksek bilet fiyatları kıyasladığımızda gerçekten anormal bir fark görülüyor. Havayolu şirketleri artık tavan fiyat sınırlamasını aşmaktan vazgeçmeli. Cari açığa ve turizme katkısı çok büyük olan bu sektör bu şekilde devam ederse kendisine de ekonomimize de zarar vermiş olacak” şeklinde söyledi.
-“HAVAYOLLARINDAKİ BİLET FİYATLARI KARAYOLLARINA DA YANSIYOR”
Otobüs firmalarının havayolundaki bilet fiyatlarının artışından fırsatçılık yaptığını belirten Palandöken, “Öte yandan uçak biletlerindeki artış otobüs şirketlerinin de fırsatçılık yapmasına neden oluyor. Havayolunda yaşanan bu durumlar karayollarına da yansıyor. Mağdur olan ise hep vatandaşımız oluyor. Özellikle özel günlerde olmak üzere otobüs firmaları da fiyatlarını sürekli yukarı çekiyor. Bu duruma artık çeki düzen verilmeli. Ekonomimize de vatandaşımıza da olumsuz yansıyan bu fiyatlar düşürülmeli” diye belirtti.