• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, “BAYİİLERİMİZİN KÂR ORANLARI ESKİ HALİNE GELMELİ”


ANKARA - İddia`nın sabit bayilere uyguladığı komisyon oranını yüzde 7`den 4,2`ye indirmesini doğru bulmadıklarını ve düşürülen kar marjlarının geri verilmesi gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Her şeye zam yapılırken esnafımızın komisyon oranlarının düşürülmesi etik değil. Bu kabul edilemez. İnternet üzerinden oynandığı için iddia bayilerinin gelirlerinin nerede ise yüzde 30-40 oranında düştüğü açık iken şimdi bir de komisyonların düşürülmesi etik değil. Bir başka önemli konu ise Makine ve bayilik teminatları için dolar üzerinden alınan ve sonradan TL’ye çevrilen teminatlardan doğacak olan zararlar karşılanmalı. Bulunacak çözüm esnafımızı rahatlatacaktır” dedi.

 

-“KÜÇÜK ESNAF AYAKTA KALMALI”

Şubat ayında gerçekleştirilen iddia ihalesinden sonra Ağustos ayı itibari ile özel sektöre geçiş yapıldığını hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Canlı bahisin de yer aldığı yeni sistemin uygulanmaya başlanması ile kazançlarının artmasını bekleyen esnaf ilk faturalarını ellerine aldıklarında şok yaşadı. İddia`nın sabit bayiilere ciro üzerinden verdiği yüzde 7`lik komisyon yüzde 4,2`ye indirildi ve bu da esnafımızı olumsuz etkiledi. Çünkü bayiilerimizin gelirleri internet üzerinden oynanan oyunlar nedeniyle yüzde 30-40 oranında düşmüşken bir de komisyonların aşağı çekilmesi bu kesimimizi ayakta duramayacak duruma getirdi. Umarız bu durum kısa sürede çözülür ve eski oranlara geri dönülür. Bu komisyon oranları ile bayiilerimizin giderlerini dahi karşılama imkânları yok” diye konuştu.

 

-“ÇİFTE STANDARTA ÇÖZÜM BULUNMALI”

Bayilik teminatının dolardan TL’ye geçişte ortaya çıkacak zarar için çözüm bulunması gerektiğini ifade eden Palandöken, “Dolarda dalgalanma yaşandığı dönemde 13 bin dolar olan bayilik teminatı 65 bin TL’ye çevrildi. Ancak Nakit olarak bayilerden alınan 65 bin lira 5-10 yıl sonra değeri gereğinden fazla düşecektir. Bu noktada esnafımızın korunması gerekir. Bunun için önlem alınmalı. Diğer yandan 3300 dolar olan makine kiraları 3050 dolara düşürüldü. Daha önce bayilerimizden alınan 3300 dolardan 250 dolar bayilerimize iade edilmesi gerekirken şimdi bu paranın iadesi yapılmadan 3050 dolar talep edilmesi esnafımızı zora sokmaktadır. Ödenmiş bir bedelin ikinci kez istenmesi hem etik değil hem de doğru bir uygulama değildir. Esnafımız 250 dolar geri beklerken şimdi 3050 dolar istenmesi esnafımızı zora sokmaktadır. Her geçen gün artan işsizler ordusuna yenilerin eklenmemesi için kar marjlarına ilişkin haklarda geri verilmeli. Ülke genelinde 6 bin bayiimizi ve ailelerinin mağdur olmamalı. Gençlik ve Spor Bakanımız ve aynı zamanda Spor Toto Teşkilatı Yönetim Kurulu başkanı olan Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu`nun destek vermesini arzu ediyoruz" şeklinde belirtti.