• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, “BEDELLİDE ÇIRAK VE ESNAFLARA İNDİRİM YAPILMALI”


ANKARA- Bedelli askerliğin kalıcı olmasıyla ekonominin daha da rahatlayacağını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bedelli askerliğin kalıcı olması hem ekonomi için hem de iş piyasası için çok rahatlatıcı olacaktır. Bununla birlikte esnaflara, çırak ve kalfalarla birlikte meslek liselilerin ödeyecekleri ücrette indirime olursa hem esnafımız zorlanmaz, hem de yanında çalıştırdığı çırak ve kalfalar ile birlikte mesleki eğitime yönelim de artar. Böylece esnaf ve sanatkârımız çırak bulmakta zorlanmaz, ekonomik kalkınmamız hızlanır” dedi.

-“BEDELLİ ASKERLİĞİN KALICI OLMASIYLA EKONOMİ RAHATLAR”

Bedelli askerliğin uygulamaya konulmasının ekonomiye olumlu yansımalar yapacağını anlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bedelli askerlik uygulaması hem esnafın eleman ve çırak bulamama sorununu çözüyor hem de askere giderek işini kaybedecek gençlere ümit oluyor. Kendi işini kuran gençlerin işini kapatmaması, esnaf ve sanatkârımızın yanında çalıştıracak çırak ve elemanını bulması, olanı da kaybetmemesi gibi nedenlerle birlikte ekonomik olarak büyük fayda sağlıyor. Yeni uygulamaya konulan bedelli askerlik üçretleri geçmiş yıllara göre çok yüksek. Bu ücretleri esnaflar ile birlikte yanlarında çalıştırdıkları çırak ve kalfaların ödemesi mümkün değil. Esnafımızın işini kaybetmemesi ve yeni elaman yetiştirmek içinde çırak ve kalfalar ile birlikte meslek lisesi mezunlarına indirim hem ekonomiyi rahatlatır, hem de çırak ve kalfalar ile birlikte askerlik dörnüşü işlerini kaybetmezler. Bu da işsizliğin artmasını engeller” diye konuştu.

-“ESNAF, ÇIRAK, KALFA VE MESLEK LİSELİLERE AYRICALIK SAĞLANMALI”

Mesleki eğitime yönelimi artırmanın esnaf ve sanatkâr ile ekonomi için çok önemli olduğunu vurgulayan Palandöken, “Bedelli askerliğin kalıcı hale gelmesi ile birlikte ekonomik anlamda gelir seviyesi düşük olan esnaf ve sanatkarlar ile birlikte bu kesimin yayında çalışan ve mesleğe çırak olarak başlayıp sırasıyla kalfa ve suta olan çalışan kesimin de bu imkanlardan faydralanması ekonomiyi her zaman ayakta dinamik tutar. Çünkü eskiye göre yleni sistemde bedelli askerlik 1 ay olurken normal askerlik süresi ise 6 ay olarak belirlenmiş. Beddelli askerlik ücretini ödeyemeyen bir esnafın 6 ay süreyle iş yerini kapatması o kişinin askerlik dönüşü iflas etmesi demektir. Aynı durum çırak ve kalfalar içinde geçerlidir. Çünkü hiçbir iş yeri 6 ay süreyle çırak ve kalfa almadan işini yürütemez. En önemlisi bedelli askerlik imkanınından bu kesimlerinde faydalanması için bu bedellerin esnaf, çırak, kalfa ve meslek lisesi mezunları için yarı yarıya düşürülmelidir” şeklinde söyledi.