• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, “HALK OTOBÜSLERİNE VERİLEN DESTEK ARTIRILMALI”


ANKARA- Akaryakıt fiyatlarındaki artışla birlikte özel halk otobüslerine verilen desteğin yetersiz kaldığını söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Art arta yapılan zamlarla birlikte artan mazot fiyatları halk otobüsçü esnafımızın belini büküyor. Halk otobüslerine ücretsiz taşınan yolcular için verilen devlet desteği yeterli değil. Ücretsiz seyahat kapsamında yapılan gelir desteği ödemesinin yürürlüğe girdiği 2016 yılının başından bu yana mazot fiyatları yüzde 80’in üzerinde artış gösterdi. Ancak halk otobüslerine verilen destek, o tarihten bu yana yalnızca 2018 yılında yüzde 33 artırıldı. Halk otobüsçü esnafımız maliyetini karşılayamıyor. Verilen devlet desteği şoförün çay parasına bile yetmiyor. Bu destekler günümüz şartlarına göre güncellenirken otobüs başına değil, ücretsiz taşınan yolcu başına verilmeli” dedi.

-“ÜCRETSİZ YOLCULARIN BEDELLERİ MAKUL SEVİYEDE KARŞILANMALI”

Artan mazot fiyatlarının taşımacı esnafının belini büktüğünü anlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Mazot fiyatları ve giderler artınca halk otobüsçü esnafımıza ücretsiz yolcu başına aylık olarak verilen destek yetersiz kaldı. Desteğin verilmeye başlandığı 2016 yılının başında Ankara’da 3,52 ve İstanbul’da 3,47 olan mazot, şu anda Ankara’da 6,56’dan İstanbul’da 6,46’dan satılıyor. Gün geçmeden akaryakıt fiyatlarına yeni bir zam geliyor ancak halk otobüslerine verilen destek,  yalnızca bir kez, yüzde 33 oranında artırıldı. Mazot fiyatlarının son üç yılda yüzde 80’in üzerinde arttığı göz önünde bulundurulursa halk otobüslerine verilen devlet destekleri kesinlikle artırılmalı. Ücretsiz taşınan yolcuların bedelleri makul seviyede karşılanmalı ki halk otobüsçü esnafımız mağdur olmasın” diye konuştu.

-“DESTEKLER OTOBÜS BAŞINA DEĞİL YOLCU BAŞINA OLMALI”

Ücretsiz yolcuları taşıyarak adeta bir kamu görevi yerine getiren halk otobüsleri için ticari akaryakıt talebinde bulunan Palandöken, “65 yaş ve üstü vatandaşlarımız, öğrenci, öğretmen, engelli ve polis memuru gibi yolcuları ücretsiz ve indirimli taşıyan halk otobüslerine bu yolcular için İstanbul ve Ankara’da 1330 TL, diğer büyükşehirlerdeki halk otobüslerine 1000 TL ve büyükşehir olmayan illerdeki halk otobüslerine 800 TL destek veriliyor. Otobüs başına aylık olarak verilen bu destekler günümüz şartlarına göre artırılmalı ve yolcu başına hesaplanmalı ki hizmette aksama yaşanmasın. Öte yandan cep yakan akaryakıt fiyatlarına karşı halk otobüslerine ticari akaryakıt verilmesi gerekir. Otobüsçü esnafımız ücretsiz yolcuları taşıyıp kamu görevini yürütürken yakıt indirimi ve benzeri teşvikleri bekliyor” şeklinde konuştu.