• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `Piyasalar canlansın diye indirim erken başladı`


 

ANKARA - Piyasalarda yaprak kıpırdamaması sebebiyle esnaf ve sanatkârın piyasaları canlandırmak ve ekonomiye haraketlilik kazandırmak için esnaf ve sanatkârların bu yıl indirim sezonunu erken başlattı.

 Daha kış sezonuna girmeden sezon sonuymuş gibi hem de yazdan kalma günler yaşadığımız bu son günlerde mağazaların vitrinlerindeki indirim reklamlarının piyasanın canlanması için yapıldığını kaydeden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Daha kışa girmedik. Yazdan kalma son günleri yaşıyoruz. Ancak piyasalardaki durgunluğun önüne geçmek ve ekonomiye haraketlilik kazandırmak için esnaf ve sanatkârlar yaratıcılıklarını ortaya koyarak indirim sezonunu bu yıl erken başlattılar` dedi.

-`KREDİ KARTI LİMİTLERİNİ ŞİŞİRMEYİN`

İşsizliği bahane eden bazı fırsatçılarında son dönemde oldukça fazla olduğunu belirten Bendevi Palandöken, `Vatandaşlar mutlaka aldıkları ürünlerin fiyatlarını, kalitesini, markasını ve fason olup olmadığını araştırsınlar. Yüzde 25-50 gibi indirim aldatmacasına kanmasınlar. Kimi mağazalar ise 150 liralık alış verişe 75 Türk Lirası, kimi mağazalar ise 500 liralık alış verişe 100 Türk lirası indirim kampanyası ile insanları limitli alışverişe zorlamaktadırlar. Vatandaşlarımız vitrinlerdeki bu indirim aldatmacasına kanmasınlar. İhtiyaçları ne kadarsa o kadar alışveriş yapsınlar ve alışveriş çılgınlığına girip kredi kartı limitlerini şişirmesinler. Vatandaşlar aldıkları malın marka ` diye konuştu.

            -`MEVSİMSEL İNDİRİM DÖNEMLERİ BELİRLENMELİ`

            Firmaların mevsimsel olarak sezon değişikliklerinde ellerindeki malları ve depolarındaki stokları eritebilmek için en yaygın kullanılan yöntemin indirimli satışlar olduğunu da anlatan Palandöken, `Avrupa ülkelerinde ve Amerika`da indirimli satışlar belirli bir dönemde ve belirli bir sürede yapılmaktadır. Bizde de Kış indirimi dönemi Ocak ayı ortası ile Şubat sonunda, Yaz indiriminin ise Temmuz ortası ile Ağustos sonu dönemde yapılması uygun olacaktır. Ülkemizde indirimli satışların belirli bir dönem ve süresi olmadığından piyasalardaki daralma sebebiyle böyle düzensizlikler zaman zaman olmaktadır. Bu da tüketiciler üzerinde yanlış tüketim eğilimleri oluşmaktadır` şeklinde konuştu.