• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `Mesleki Eğitim Cazip Hale Getirilmeli`


 

ANKARA - Geleceğin temellerini sağlamlaştırmak ve ülke genelinde yaşanan çırak, kalfa, usta ihtiyacının iyi planlanmış bir mesleki eğitimle giderilebileceğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Bir sınıftan çok, iş ortamının içinde verilen eğitim daha verimli olacaktır. Böylelikle; mesleki eğitim kurumlarının iş hayatında olmasına zemin hazırlanır ve eğitim uygulamalarının, hizmet ve üretim süreçlerinin şekillenmesine de imkan sağlanmış olur. 89 meslek dalında verilen çıraklık eğitimlerinden, her ilde 12-19 yaş aralığında olanlar da yaşlarına ve eğitim seviyelerine göre yararlanabiliyor` dedi.

-`YENİ SİSTEMDE EĞİTİM ALAN GENÇLER ASKERLİK SONRASI İŞSİZ KALMAZ`

Yapılması gerekenin eğitim çağındaki çocuklarımızın ulusal yeterlilikler bazında eğitim veren çıraklık okullarında eğitim alabilmeleri olduğunu kaydeden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Eğitimi eksik kalan çocukların askerlik görevini yerine getirebilmek için işyerlerinden ayrılarak, askerlik döneminin bitmesiyle yaşadıkları iş bulma problemlerine de çözüm olarak görebiliriz. Askerlik çağına gelerek eğitimine devam eden çıraklar başvurması halinde, askerlik tecil işlemleri Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerince yapılma imkanı getirilmeli. Tecil işlemiyle mesleğini eline alıncaya kadar olan zamanı verimli kullanmalı ve vatani görevini yapmada ise kısa dönem askerlik hakkı verilmeli. Böyle bir eğitim sonrasında vatani görevi sona eren gençler askerlik dönüşünde iş bulma problemi eskisi gibi yaşamayacaklardır` diye konuştu.

            -`GENÇLERE İMKAN VERİLMELİ`

Şuan itibariyle ortaöğretimde payı mesleki eğitimin payının yüzde 44 olduğunu ve bunun yüzde 60`a çıkarılmasının hedeflendiğini ifade eden Bendevi Palandöken, ` 21 bini aşkın meslek lisesi öğrencisi için okullara 125 milyon lira teşvik verilecek. Bu konu da sürekli olarak söylüyorum. Yeter ki gençlerin önünü açalım. Birlik ve beraberlik olduğu ve imkan verildiği sürece Türkiye`nin her alanda önünün çok açık olduğunu düşünüyorum` şeklinde konuştu.