• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `DOLAR VE EURO`YU BAHANE EDİP ZAM YAPANLAR PİYASAYI SUNİ OLARAK ŞİŞİRİYOR`


 

ANKARA - Dolar ve Euro kurlarındaki artış bahanesiyle her ürüne spekülatörler tarafından zam yapılıp piyasaların suni olarak şişirildiğinin belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Türk ekonomisi güçlü bir yapıya sahip. Ekonomide yaşanan bu olumsuz süreç kısa süre sonra sona erecektir` dedi.
.

-`A`DAN Z`YE TÜM ÜRÜNLER DÖVİZLE İTHAL Mİ EDİLİYOR?`

Dolar ve Euro`daki artış, stokçuları, spekülatörleri ve fırsatçıları yine gün yüzüne çıkardığını kaydeden Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `İnşaat sektöründe kaç ürün dövizle alınıyor ve ithal edilyor ki inşaat malzeme fiyatları ile ev fiyatları ve kiralar birden bire katlanmaya başlandı. Acilen mülk sahipleri kiralarda indirime gitmeli ve döviz cinsinden alışverişler mutlaka bitirilmelidir. Felaket tellallığı ülkeye zarar getirir. Dövizle yapılan tüm anlaşmalar Türk parasına yani TL`ye çevrilmelidir. Dövize olan bağımlılık mutlaka sona erdirilmelidir` diye konuştu.

-`STOKÇULARI HALKIMIZ YAKINDAN TAKİP EDİYOR`

İthal ürünleri depoya yığarak Dolar ve Euro`daki artışı bahane edip ellerindeki ürünlere zam yapan stokçuları halkın yakından takip ettiğini ifade eden Palandöken, `Kesinlikle piyasaları alt üst eden fırsatçı spekülatörlerin balonları kısa sürede patlayacak. Bundan halkımız emin olsun. Küresel bazda yükselişe geçen Dolar ve Euro`nun içeride de rekor kırması yılbaşı öncesi daha fazla kazanmak isteyen stokçuları harekete geçirdi. Ürünleri sezon başında kur yükselişinden önce alan ancak dövizdeki rekor artışlardan sonra stok yapan firmalar pişman olacaklar. Stok yapıp haksız kazanç elde etmek isteyen firmaları halkımız yakından takip ediyor` şeklinde konuştu.  

 

-`ELEKTRONİK ÜRÜNLERE RAĞBET ETMEYİN FİYATLAR DÜŞECEK`

Özellikle telefon, bilgisayar ve televizyon gibi elektronik ürünler ile beyaz eşya ürünlerinde fiyatların artırılması için döviz kurundaki dalgalanmayı fırsat bilen ithalatçı firmaların fırsatçılık yaptıklarını anlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Vatandaşlarımız kesinlikle bu tür ürünleri alırken temkinli olsunlar. Piyasalar kısa süre içerisinde rayına oturacak ve döviz kurundaki şu anki dalgalanma gerçek seviyesine gelecektir. Çünkü Türk ekonomisi çok güçlüdür. Mevcut dalgalanma tamamen küresel ekonomik gelişmelerden kaynaklanmaktadır. Hiç kimse panik yapmasın ve Türk ekonomisine güvensin. En önemlisi bu ürünlere zam gelecek diye yüklenmeyin. Zaman içerisinde piyasalar dengeye gelince fiyatlar otomatik olarak düşecektir. O zaman da fırsatçı ve spekülatörlerin balonu patlayacak` şeklinde konuştu.