• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN: `YERLİ ÜRÜN KULLANMAK EKONOMİYİ GÜÇLENDİRİR`


 

ANKARA - Yerli malı kullanımı ile ilgili kampanyanın esnaftan ve vatandaştan büyük bir ilgi gördüğünü belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Vatandaşlarımız ürün satın alırken mutlaka barkoduna bakmalı ve öncelikle barkod numarası `869` ile başlayan ürünleri satın almalı` dedi.

-`AMBALAJLARA BÜYÜK HARFLERLE `TÜRK MALI` YAZILMALI`

Gerek döviz kurlarındaki artışın durdurulması gerekse yerli sanayimizin güçlendirilmesi için yerli malı tüketiminin büyük etkisi olduğunun altını çizen Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Tüm üreticilerimizi ürettikleri ürünün ambalajının üst kısmında, daha görünür bir şekilde `TÜRK MALI` veya `TÜRKİYE`DE ÜRETİLDİ` yazmaya davet ediyorum. Biz her zaman kaliteli ürünler ürettik. Özellikle tekstil, beyaz eşya ve daha birçok üründe bizim üretimimiz artık bütün dünyada kalitesinden dolayı tercih ediliyor. Kalitesiz ve hatta kanserojen maddeler içeren ama sırf ucuz diye tercih edilen uzak doğu ürünlerine karşı Türk malı kalitesini gururla sergileyebilmemiz için ürünlerin ambalajına büyük harflerle `Türk Malı` yazılmalıdır` diye konuştu.

-`TOHUMCULUKTA VE HAYVANCILIKTA DA YERLİ MALI TERCİH EDİLMELİ`

Yerli malı kampanyasının sadece sınai üretimde kullanılmaması gerektiğini de ifade eden Palandöken, `Sadece sanayi ürünlerinin üretiminde değil tarımda da yerli malı kampanyası başlatılmalıdır. Tohumculuktan hayvancılığa kadar hem yerli üretimi artırmalı ve desteklemeli hem de yerli ürünleri tercih etmeliyiz` şeklinde konuştu.