• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `ÇEKLERDE KAREKOD UYGULAMASI 1 OCAK`TAN İTİBAREN BAŞLIYOR`


 

ANKARA - Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, çeklerde karekod uygulamasına dikkat çekerek esnafı uyardı: `1 Ocak`tan itibaren bankalar karekodsuz çek vermeyecek` dedi.

-`ELDEKİ ÇEKLER KULLANILABİLECEK`

Yeni uygulama ile piyasalarda alış-verişler sonrasında çeke duyulan güvenin artacağına, karşılıksız çek olaylarının azalacağına inandığını belirten Bendevi Palandöken, `Artık çeklerde seri numarasıyla karekod bulunması zorunlu hale geldi. Uygulama, 1 Ocak 2017`de başlıyor. Bankalar bundan böyle karekodsuz çek yaprağı veremeyecek. Ancak esnafımızın elinde 31 Aralık 2016 tarihinden önce basılan çekler varsa geçerli olacak. Karekodlu çeki düzenleyen lehtar, teslim aldığı çeki sisteme kaydedecek. Çek ile alan-veren ve düzenleyen taraflara erişim karekod ile sağlanacak` diye konuştu.

-`ÇEKİ DÜZENLEYENLERİN SORUMLULUKLMARI VAR`

Çeki düzenleyip veren tüzel kişiyle ilgili oluşacak değişiklikler, şahsın sorumluluğunu devam ettireceğini kaydeden Palandöken, `Tarihli ve süresinde ibraz edilen çekle ilgili karşılıksız işlemi yapılmasına sebebiyet veren kişi hakkında, şikâyet üzerine, her bir çekle ilgili olarak, bin 500 güne kadar adli para cezası verilecek. Hakkında çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı olanlar yasak süreleri içinde şirketlerinin yönetiminde görev yapamayacaklar. Çek hesabı açma yasağı olanlar Risk Merkezince bankalara bildirilecek. Çek ile ilgili verilen para cezalarını ödemezlerse cezaları hapis cezasına çevrilecek` şeklinde konuştu.