• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN; `MERKEZ BANKASI`NIN DÖVİZİN DÜŞMESİ İÇİN ALDIĞI KARARLARI DESTEKLİYORUZ`


 

ANKARA -  Ekonomide alınan tedbirlerin olumlu yanıt verdiğini ve doların panzehirinin halkın bilinçlenmesi olacağını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Spekülatörlerin dolar üzerindeki oyunları bozuldu ve bozulmaya devam edecek. Bundan sonraki süreçte Türk Lirasının değer kazanması ve bütün hesapların,  yatırımların yabancı paradan arındırılması ile Dolar ve Euro`nun yükselmesi önlenecek` dedi.

            -`YATIRIMCILAR FIRSATI İYİ DEĞERLENDİRMELİ`

            Merkez Bankasının döviz kurlarının düşmesi konusunda aldığı kararları desteklediklerini de anlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Döviz kurlarının düşmesiyle beraber kredi faizlerinin de aşağı çekilmesi halinde ekonomi yeniden toparlanmaya başlayacak. Yatırım ortamı iyileşecek ve ekonomide yeniden yatırımların hız kazanması için gerekli ortam sağlanmış olacak. Yeni teşvik sistemi çok büyük avantajlar sağlıyor. Yerli ve yabancı yatırımcıların bu fırsatı iyi değerlendirmesi halinde hem ekonomik büyüme artar, hem de yatırımcılar kazanır` diye konuştu.

  -`YATIRIMCILAR KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞLARINI CİDDİYE ALMIYOR`

Kredi derecelendirme kuruluşlarının kurların yükseldiği dönemde Türkiye`nin ülke notunu düşürdüğünü belirten Palandöken, `Halbuki yabancılar için en uygun yatırım zamanı kurların yüksek olduğu zamandır. Ay sonuna doğru Fitch`in Türkiye`nin kredi notunu düşüreceği yönünde açıklama yapması yatırımcıyı etkilemeyecektir. Yatırımcılar artık bu tür kuruluşları ciddiye almıyor` şeklinde konuştu.