• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN: `YURT İÇİNDEKİ DÖVİZ KREDİLERİ TL`YE ÇEVRİLMELİ`


 

ANKARA - Yurt içindeki bankaların reel sektöre vermiş olduğu döviz kredilerinin Türk Lirasına çevrilmesinin dövizin üzerindeki baskıyı büyük ölçüde azaltacağını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Yabancı para ile ticaret yapmayan, geliri döviz üzerinden olmayan tüm firmaların kredileri Türk Lirasına çevrilmeli` dedi.

YURT İÇİNDE VERİLEN DÖVİZ KREDİLERİ 7 YILDA YÜZDE 160 ARTTI

2010 yılından bu yana reel sektörün yurt dışından sağladığı döviz kredilerinin sadece 20 milyar dolar arttığını ve 2016 yılı Ekim ayı itibariyle 96.3 milyar dolar düzeyine çıktığını belirten Palandöken, `Buna karşın aynı dönemde yurt içindeki bankalardan alınan döviz kredileri yüzde 160 oranında artarak 57,2 milyar dolardan 149,1 milyar dolara çıkmıştır. Bu borç belirli bir plan çerçevesinde aşama aşama Türk Lirasına çevrilmelidir. Böylelikle hem reel kesimin döviz borcu azalmış hem de döviz kurları üzerindeki baskı azalmış olacaktır` sözlerine yer verdi.

DÖVİZLE TİCARET YAPMAYAN DÖVİZLE BORÇLANMAMALI

Ticaretini Türk Lirası üzerinden yapan firmaların döviz bazında kredi kullanmasının anlaşılmasının güç olduğunu ifade eden Palandöken, `İhracat yapan ve döviz bazında gelir elde işletmelerin yine döviz bazında borçlanması normaldir. Ancak sırf faiz oranları daha düşük olduğu için döviz bazında borçlanmak hem büyük risk taşır hem de gereksiz yere döviz kurlarının yükselmesine neden olur. Bu durumda olan işletmelerin döviz kredileri Türk Lirasına çevrilmeli, ihracat yapan ve döviz kazandıranların da kendi tercihlerine bırakılmalı` şeklinde konuştu.