• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `AÇIKTA SATILAN GIDALAR ÖĞRENCİLERİN SAĞLIĞINI TEHLİKEYE SOKUYOR`


 

ANKARA - İlk ve orta dereceli okulların çevresinde açıkta satılan gıdaların öğrencilerin hayatlarını tehlikeye soktuğunu hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken velileri ve okul yönetimlerini uyardı.

Çocukların sağlıklı beslenmesi, hijyenik ortamlarda yemek yiyebilmesi konusunda uyarılarda bulunan Palandöken, `Veliler okullarda çocuklarımıza satılan gıda çeşitlerine ve okul kantinlerinin hijyen durumuna dikkat ettikleri kadar Okul çevrelerinde açıkta ve hijyen olmayan ortamda satılan gıdalara dikkat edilmelidir` dedi.

- `ÇOCUKLARIMIZ BİLGİLENDİRİLMELİ`

Ülke genelinde 77 bin okulun olduğunu belirten Bendevi Palandöken, `Bu okulların çevrelerinde seyyar, açıkta ve hijyen olmayan şartlarda denetimsiz satış yapanlara müsaade edilmemelidir. Çocuklar seyyar satıcılar konusunda mutlaka bilgilendirilmelidir. Okul yönetimleri başta olmak üzere tüm yetkili makamlar bu konuda her türlü tedbiri almalıdır. Çünkü açık havada bir çok mikrobun toz zerrecikleri ile kolayca açıkta satılan besinlere ve buradan da çocuklarımıza bulaşır. Sokak yiyeceklerinin hijyenik olmadığı uzmanlar tarafından sürekli olarak rapor edilmektedir. Çocuklarımızın bu yolla çeşitli bakteri ve enfeksiyonlar kapabilirler. Hepinizin bildiği gibi kolera, hepatit A, tifo ve diğer hastalıklar bu tür yiyecekler yoluyla bulaşabilir.  Çocuklarımız bizim geleceğimizdir, onları bu tür tehlikelerden korumalıyız` diye konuştu.