• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, -`BU YIL 650 BİN ÇİFTİN EVLENMESİNİ BEKLİYORUZ`


 

ANKARA- Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, düğün sezonu ile birlikte piyasaların hareketleneceğini belirterek, `2015 yılında 602 bin 982 çift evlenirken 2016 yılında 594 bin 493 çift düğün yaparak beklentinin altında kaldı. Günümüzde en düşük maliyetli düğün 20 bin Lirayı buluyor. ÖTV indiriminin yıl sonuna kadar devam etmesi halinde 2017 düğün sezonunda 650 bin çiftimizin evlenmesi ve 13 milyar lira ekonomiye katkı sağlaması bekleniyor" dedi.

`DÜĞÜN SEZONU SEKTÖRLERE HAREKETLİLİK GETİRİYOR`

Düğünlerin birçok sektöre hareketlilik getirdiğini belirten TESK Genel Başkanı Palandöken, "Düğün sektörü, mobilyacıdan beyaz eşyacıya, kuyumcudan matbaacıya, düğün salonundan kuaförüne, çeyizinden, tekstilciye, pastacısından şekercisine, çiçekçisinden taksicisine, emlakçısından inşaatçısına kadar 20 farklı sektörden binlerce esnaf ve sanatkâr ile işletmeyi yakından ilgilendiriyor` diye konuştu.

 

`ÖTV İNDİRİMİ YILSONUNA KADAR DEVAM ETMELİ`                                                        Evlilik hazırlığı yapan çiftlere destek olunması gerektiğinin altını çizen Palandöken, `Özel indirimler, kampanyalar düzenleyen esnaf ve sanatkârlar genç çiftlerin mutluluğuna katkıda bulunmak için hazırlık yapıyor. Bunun yanı sıra, mobilya, beyaz eşya ve ev aletleri vb. sektörlerde yapılan ÖTV indirimin devam etmesi hem esnaf hem de evlilik hazırlığındaki çiftler için faydalı olacaktır. Yılsonuna kadar ÖTV indiriminin devam etmesi düğün sezonunun daha hareketli geçmesine yardımcı olacaktır` dedi.

`EVLİLİK KREDİLERİ YUVA KURACAK ÇİFTLERİN YOLUNU AÇIYOR`        Evlilik arifesinde yaşanan maddi zorluklar ve harcamalar yüzünden sıkıntı çeken çiftlere yardımcı olunması gerektiğinin altını çizen Palandöken, `Maddi harcamalar sebebiyle aile hayatına adım atacak genç çiftlerin yaşadıkları zorlukların üstesinden gelebilmeleri için verilen devlet destekli evlilik kredileri uzun vadeli ve sıfır faizli ya da oldukça düşük faizli olmalıdır. Aile hayatlarına adım attıklarında kredi öderken de zorluk yaşamamaları için faizler düşük olmalıdır` şeklinde konuştu.