• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `BU YIL NİSAN AYI İTİBARİ İLE 94 BİN İŞ YERİ AÇILDI`


 

ANKARA- Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 2017 yılı itibariyle ilk dört ayda açılan işyeri ve esnaf sayıları hakkında bilgi vererek, `2016 yılının ilk dört ayında açılan iş yeri sayısı 100 bin 859`idi. Bu yıl nisan ayı itibari ile açılan iş yeri sayısı 94 bin 39 olarak kayıtlara geçti` dedi.

-‘BÜFE VE MARKET İŞLETMECİLİĞİ EN ÇOK TERCİH EDİLEN MESLEK`

 2016 yılında 1 Milyon 602 Bin 182 olan esnaf sayısının 2017 yılı başından itibaren artışa geçtiğini belirten Bendevi Palandöken, 2017`de en fazla tescili yapılan yirmi meslekten ilk beşini şöyle sıraladı, `En çok tercih edilen büfe, bakkal ve market işletmeciliği olurken, onu ikinci sırada lokantacılık yemek ve içecek sunumu faaliyetleri takip etti. Üçüncü sıradaki kahvehane, kıraathane ve çay ocağı işletmeciliğinin ardından ise tezgahlar ve pazar yerlerinde yapılan ticaret geldi. Beşinci sırayı da şehirlerarası yük taşımacılığı aldı.`

-`GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİ ÇOK ÖNEMLİ`

Palandöken açılan işyerlerinde girişimcilik eğitimlerinin büyük katkısı olduğunu vurgulayarak, `2017 Nisan ayı sonu itibari ile ülkemizde 1 milyon 706 bin 14 esnaf ve sanatkara ulaşıldı. Aynı dönem itibariyle iş yeri sayısı ise 1 milyon 834 bin 904`e ulaştı.  İş yeri sayısını ve dolayısıyla esnaf sayısını artırmak, ekonomiye katkı sağlamak adına son beş yıldır yapılan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerimiz bu noktada güzel bir hizmet sağlıyor` diye konuştu.