• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN: `SİGORTA ŞİRKETLERİ ESNAFI MAĞDUR ETMEYE DEVAM EDİYOR`


 

 

ANKARA - Sigorta şirketlerinin zarar ettikleri gerekçesiyle trafik sigortası yapmaktan imtina ettiklerini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Trafik sigortası zorunlu bir uygulama. Tüm taşıtlar bu sigortayı yaptırmak, tüm sigorta şirketleri de bu sigortayı yapmak zorundalar. Sigorta şirketleri, trafik sigortası yapmaktan imtina edemezler` dedi.

`TAVANIN ÜZERİNDE FİYATLAR TEKLİF EDİLİYOR`

Bazı sigorta şirketlerinin zarar ettikleri gerekçesiyle trafik sigortası poliçesi kesmediklerini ifade eden Palandöken, `Bazı şirketler, tavan fiyatın üzerinde poliçe düzenlemeyi teklif edip, bu fiyatı kabul etmeyenlere sigorta yapmıyorlar. Oysa kanunen tavan fiyattan poliçe düzenlemek zorundalar. Esnafımız böyle teklifleri kabul etmemeli ve mutlaka cezai müeyyide uygulanabilmesi için ilgili mercilere gerekli başvuruları yapmalıdır` şeklinde konuştu.

`SEKTÖR KÂRA GEÇTİ, PRİMLER ARTMAYA DEVAM ETTİ`

Sigorta şirketlerinin 2016`da kara geçtiğinin altını çizen Palandöken, `TSB`nin yaptığı açıklamada sigorta sektörü, 2016 yılında trafik branşında 18 milyon 897 bin, kaskoda ise 457 milyon 68 bin lira teknik kâr yazdılar. Kasko sigortasında 2012 yılında net kazanılmış prim miktarı 3,9 milyar lira iken, bu tutar 2016`da 5,7 milyar liraya ulaştı. Buna rağmen sigorta primleri düşmedi, tersine artmaya devam etti. Şimdi ise tavan fiyata itiraz ediliyor. Sigorta yaptırmak zorunlu ise tavan fiyat da zorunlu olmalı ve artık tavan fiyat uygulaması devam etmeli` sözlerine yer verdi.

`ÇÖZÜM KAZALARIN AZALMASINI SAĞLAMAKLA OLUR`

Sigorta şirketlerinin hasar ödemelerinin yüksek olmasının çözümünün poliçe düzenlememek olmadığını ifade eden Palandöken, `Poliçe düzenlemeyerek hasar ödemeleri azalmaz. Hasar ödemelerinin azalması için kazaların azalması gerekiyor. Bu da eğitimin ve denetimlerin eş zamanlı artırılması ile mümkün olur. Şirketler poliçe düzenlemekten kaçınmak yerine kazaların azalması için sosyal sorumluluk projelerinde esnafa destek vermeli` dedi.