• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `GENÇLERİ TERCİHLERİNDE ÖZGÜR BIRAKIN`


 

ANKARA- Üniversite tercihleri konusunda gençler üzerinde baskı uygulanmaması gerektiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Gençler hangi üniversitede hangi bölümü okumak istiyorlarsa oraya yönelmeliler. Kendini tanıyan ve ideallerinin farkında olan her genç kendi istekleri doğrultusunda tercih yapmalı. Aileler çocuklarının üzerinde baskı uygulamamalı. Girişimci ruhları erkenden baskı altına girmemeli. Aileler bu konuda çocuğunun isteklerine karşı anlayış göstermeli` dedi.

KİMSE ASIK SURATLI BİR DOKTORA MUAYENE OLMAK İSTEMEZ

Üniversite tercihleri yapacak gençlerin seçimleri konusunda özgür bırakılması gerektiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Üniversite tercihlerinin 18 Haziran`da başladığını ve 29 Haziran`da sona erecek. Gençler hangi üniversitede hangi bölümde okumak istiyorsa özgür bırakılmalı. Mesleklerini eline aldıklarında mesleğini sevmeyen bir birey olmamalılar. Örneğin asık suratlı bir doktora muayene olmayı kimse istemez. Çevresel baskılar sebebiyle o mesleği seçmiş bireylerin kendisine de bu ülkeye de faydası dokunmaz. Gençlerin üniversite tercihlerinde de meslek seçimlerinde de üzerinde baskı uygulanmamalı` diyerek aileleri uyardı.

GENÇLERİN GİRİŞİMCİ RUHU ERKEN YAŞTA SÖNDÜRÜLMEMELİ

Üzerinde baskı uygulanan çocukların yeteneklerinin ileride köreldiğini de dile getiren Palandöken şunları söyledi: `Aileler her zaman çocuğumuz en iyi okullarda okusun en gözde meslekleri seçsin temennisi içerisinde olurlar. Fakat bir çocuğun düşünsel becerisi sanata veya el becerisi zanaata yatkın olabilir. Ailesinin baskısıyla bambaşka bir bölümde okuyan çocuğun zamanla bu yeteneği de kaybolur. Bu ülkenin doktor ve mühendis kadar, berber ve terziye, araba tamircisinden her çeşit meslekten esnafa ihtiyacı vardır. Gençlerin girişimci ruhu erken yaşta söndürülmemeli, her zaman özgür olmalıdırlar. Bir filozofun da dediği gibi ‘Sevdiğin işi yaparsan ömür boyu çalışmazsın.` Bunun aksi ise ömür boyunca yapılan mesleğin eziyet gibi gelir.`