• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `ESNAFIN ELEKTRİK VE SU FATURASI DÜŞÜRÜLMELİ`


 

ANKARA - Yüksek elektrik ve su faturalarına indirim yapılmasının artık kaçınılmaz olduğunu söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Yüksek elektrik ve su faturaları esnaf ve sanatkarların her kesimin ortak sorunu olmaya devam ediyor. Elektrik başta olmak üzere su ve doğalgaz faturalarına indirim şart. En önemlisi faturalara yansıtılan hizmet bedeli, saat okuma ve şube yolu bedeli gibi haksız olarak tahsil edilen ücretler zaman kaybedilmeden kaldırılmalıdır` dedi.  

            -`BİR SİTEDEN AYDA 10 BİN TL SAYAÇ OKUMA BEDELİ`

Her aboneden sayaç okuma bedeli olarak 5 TL alındığına işaret eden Palandöken, `20 daireli binadan 10 dakikada 100 TL, 40 daireli binadan 200 TL sayaç okuma bedeli alınıyor. Bugün artık 1.500 – 2.000 dairelik siteler var. Böyle büyük ve çok daireli sitelerden her ay 10 bin TL sırf sayaç okuma bedeli alınıyor. Böyle bir kazanç ne bir meslek kolunda ne de en iyi eğitimi almış uzmanlarda var. Sadece bir sitenin  sayaç okuma işleminden dolayı bir aylık profesör maaşı kadar bedel almak haksız ve adil olmayan bir uygulama. Bunun en kısa sürede kaldırılması veya makul bir tutara indirilmesi gerekir` diye konuştu.

-`ESNAFA UCUZ ELEKTRİK VE SU TARİFESİ UYGULANMALI`

Esnaf ve sanatkarlara uygulanan yüksek ticarethane tarifesinin indirilmesi gerektiğini de belirten Bendevi Palandöken, `Son dönemde suya yapılan zamla birlikte şu an en yüksek elektrik ve su bedelini esnaf ve sanatkarlarımız ödemektedir. Doğalgaz fiyatları yüzde 10 düşmesine rağmen elektrik fiyatlarında hiçbir düşüş olmadı. Eskiden her zaman elektrik fiyatlarının altında kalan su fiyatları son dönemde elektrik fiyatlarını geçti. 5-10 yıl öncesine kadar su fiyatları elektrik faturasının 4`de birine denk gelirken günümüzde su faturalarının elektrik fiyatlarını geçmesi düşündürücüdür.  Esnafın maliyetlerinin sürekli artması küçük esnafı zor durumda bırakmakta. Oysa esnaf ve sanatkarın sermayesinin ne kadar kısıtlı olduğu ortada. Diğer kesimlere uygulanan indirimli fiyatlar esnafımıza da mutlaka uygulanmalı. Çünkü anayasanın eşitlik ilkesine ve esnaf ve sanatkarın korunmasına ilişkin 173`üncü maddesine göre esnafa diğerlerinden farklı tarife uygulanması hukuka aykırı bir durumdur` şeklinde konuştu.