• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `ESNAFA ÖZEL BİR TEŞVİK SİSTEMİ OLUŞTURULMALI`


 

ANKARA- Esnaf ve sanatkârlara özel bir teşvik sisteminin oluşturulmasının ülke ekonomisinin büyümesine büyük katkı sağlayacağını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Esnaf ve sanatkârımız istihdam yaratılmasında ve ülke ekonomisinde oldukça önemli bir yere sahip. Bu sebeple mevcut teşvik sistemlerinde esnaf ve sanatkârımıza bir pay verilmesi ya da esnafa özel bir başka teşvik sistemi oluşturulması istihdamı ve büyüme hızımızı artıracaktır` dedi.

-`ESNAF KAZANIRSA ÇIRAK VE KALFA KAZANIR EKONOMİ ZİNCİRLEME BÜYÜR`

Sürdürülebilir ekonomik büyümede esnaf ve sanatkârın önemine vurgu yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Küçük ve dağınık yapısına karşın esnafımız istihdamda ve girişimciliğin ilk adımını oluşturmakta ekonomimize büyük katkı sağlıyor. Esnaf ve sanatkârlara özel bir teşvik sistemi girişimci ve vergi mükellefi sayısını da artıracaktır. Dolayısıyla işsizliğin azalmasına da etki edecektir. Son açıklanan TÜİK verilerine göre, toplumun en zengin ile en yoksul kesiminin arasındaki gelir farkı 7,7 kat olarak belirlendi. Özel bir teşvik, gelir dağılımındaki eşitsizliğin dengelenmesine de yardımcı olacaktır. Çünkü esnafın durumu iyileşirse yanındaki çırağın ve kalfanın da durumu iyileşir. Böylelikle zincirleme şekilde ekonomimiz daha da büyüyecektir` diye konuştu.

-`TEKNOLOJİK TEŞVİK REKABETTE ESNAFIN ELİNİ GÜÇLENDİRİR`

Esnaf ve sanatkârın büyük şirketlere karşı rekabet edebilmesi için teknolojik teşvikin de gerektiğini belirten Palandöken, `Esnaf ve sanatkârımızın büyük şirketlerle rekabet edebilmesi için çağımızın en gerekli sistemi teknolojidir. Elektronik ticarete uyum sağlamaları rekabette esnafımızın elini güçlendirecektir. Bu sebeple bilgisayar, yazılım ve benzeri teknolojik araçların temini için vergi indirimleri ve fatura karşılığı sıfır faizli kredi sağlanmalıdır. Yeni ekonomiye uyum sağlanması ve bilgisayar yazılımlarının öğrenilmesi için pilot bölgelerde üniversitelerden alınacak destekle danışmanlık hizmeti verilmelidir. Teşvik konusuyla ilgili olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın, Maliye Bakanlığımızın ve Ekonomi Bakanlığımızın gerekli teşvikler için adım atacağını umut ediyoruz` şeklinde söyledi.