• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `GELECEĞİ KADINLAR ŞEKİLLENDİRİYOR`


 

ANKARA- Kadınların toplumun her alanında desteklenmesi gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Palandöken açıklamasında, `Kadınların ekonomiye katkısı her geçen artıyor. Nitekim kadın esnaf sayımız da 1 yılda 10 binin üzerinde arttı. Kadınların işgücüne katılımının ekonomik büyümeye katkısı çok büyük. Bu sebeple kadın esnafımız başta olmak üzere tüm kadınların Dünya Kadınlar Gününü kutluyor, çalışma hayatının her kademesinde var olmalarını ve büyük başarılara imza atmalarını diliyorum. Hayatımızın her alanında var olan en büyük destekçilerimizin değeri yalnızca bir gün değil her gün bilinmeli. Geleceğimizi, kendileri ve yetiştirdikleri çocukları ile birlikte kadınlar şekillendiriyor` dedi.

-`GELECEĞİN ŞEKİLLENMESİNDE EN BÜYÜK ROL KADINLARIN`

Kadınların iş hayatında ve aile hayatındaki varlıklarının önemine dikkati çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Kadınlar doğumdan ölüme kadar anne, abla, kardeş, teyze, hala, eş gibi birçok şekilde hayatımızın her alanında yanı başımızdalar. Bir kadın hem yetiştirir hem kendi yetişir. Onların yetiştirdiği nesiller geleceğin şekillenmesinde önemli rol oynar. Dolayısıyla kadınların toplumun her alanında var olması, desteklenmesi gerekir. Ekonomik anlamda iş gücüne katılımları, ticari hayatta var olmaları hem kendi ayakları üzerinde durmalarında hem ülkemizin kalkınmasında çok büyük etkendir. Bu sebeple kadın esnafımız başta olmak üzere tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor, kadınların kendileri ve ülkemiz için imza attıkları başarıların devamını diliyorum` diye konuştu.

-`KADIN ESNAF SAYISI 1 YILDA 10 BİN ARTARAK 267 BİN 183 OLDU`

Kadın esnaf sayısının 1 yılda yüzde 4 artarak 267 bin 183 olduğunu bildiren Palandöken, `Sanatta, politikada, sporda, edebiyatta, ekonomide toplumun her alanında kadın sayısının artması güçlü bir ülke demektir. Özellikle ekonomide TESK olarak kadınları her zaman destekliyoruz. Öyle ki kadın esnaf sayımız bu yıl şubat ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre 10 bin 191 artarak 267 bin 183`e çıktı. Bu yüzde 3`lük artışla kadın esnafımızın tüm esnaflar içerisindeki oranı yüzde 15,78 oldu. TESK`in Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri alıp kendi işinin patronu olma yolunda ilk adımı atan bin 388 kişinin 704`ü kadın. Nüfusa oranla kadın esnafın en çok olduğu ilk 5 ilimiz ise sırasıyla yüzde 0,83 ile Çanakkale, yüzde 0,78 ile Muğla, yüzde 0,76 ile Uşak, yüzde 0,75 ile Burdur ve 0,72 ile Balıkesir. Bu sayıların daha fazla artması için konfederasyon olarak desteğimiz her zaman devam edecektir` diye söyledi.

.