• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `SON MOTORİN ZAMMI HER ŞEYİN FİYATINI ARTIRACAK`


 

ANKARA - Benzine 15 kuruş zammın ardından motorine Cuma gününden geçerli olmak üzere 17 kuruş zam yapılmasının ekonomiyi son derece olumsuz etkileyeceğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Akaryakıttaki fiyat artışları vergi indirimleriyle kontrol altına alınmalı` dedi.

-`BU ZAMLAR EKONOMİNİN TÜM DENGELERİNİ BOZAR`

İki gün içinde benzine 15, motorine 17 kuruş zam yapılmasının ekonominin tüm dengelerini bozacağını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Petrol ihracatçısı bir ülke değiliz. Maalesef uluslararası petrol fiyatlarını kontrol etme şansımız da yok. Diğer taraftan ABD ekonomi yönetiminin politikaları nedeniyle Amerikan Doları tüm gelişmekte olan ülkelerde değer kazanıyor. Geriye kontrol edilebilen tek enstrüman olarak vergiler kalıyor. Petrol fiyatları vergi indirimleri ile kontrol edilmezse fiyat artışlarının ekonomiye etkisi, vergi indirimiyle doğacak vergi kaybından daha büyük olacaktır` dedi.

-`SON 3 AYDIR DÜŞMEYE BAŞLAYAN ENFLASYONU YENİDEN ARTIRIR`

Enflasyondaki artışın son 3 aydır durduğunun ve TÜFE`nin az da olsa bir düşüş trendine girdiğinin altını çizen Palandöken, `Geçtiğimiz bir yıl içinde enflasyondaki artışın nedenlerini iyi analiz edersek, TÜFE`deki artışın en büyük nedeninin döviz kuru ile petrol fiyatlarındaki artış olduğu anlaşılır. Zira en büyük artış genellikle ulaştırma hizmetlerinde görülüyor. Enflasyonu kontrol altına almanın yolu, akaryakıt fiyatlarını kontrol altına almaktan geçiyor. Bunun için de yüksek artışın olduğu dönemlerde vergi indirimleri yapılırsa enflasyonda kaydadeğer bir artış olmayacaktır. Bu da halkın tüketiminin artmasına ve dolayısıyla ekonominin canlanmasına neden olacaktır. Sonuçta almaktan vazgeçilen vergiden daha fazlası gelir olarak devletin kasasına girecektir` şeklinde konuştu.