• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `BÜYÜKŞEHİRLER ESNAF FAKİRİ`


 

ANKARA- AVM ve zincir marketlerin en büyük 5 ilde esnafı yok etmekte olduğunu vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Konfederasyonumuzun basın servisinin itibariyle TESK sicil verilerinden Nisan ayı sonu itibariyle derlediği bilgiler ışığında büyükşehirlerde AVM ve zincir marketlerin esnafı nasıl yok etmeye başladığını görüyoruz. Hem nüfusları hem de esnaf sayıları bakımından ülke genelinde ilk 3`te yer alan İstanbul, İzmir ve Ankara, bulundukları bölgelerde esnaf - nüfus oranlamasında en az esnafa sahip. Ülkemizdeki toplam AVM ve zincir marketlerin yüzde 50`si nüfusu en fazla olan 5 büyük ilde toplanmış durumda` dedi.

 

İL

 

ESNAF SAYISI

 

ESNAF NÜFUS ORANI

BULUNDUĞU BÖLGEDEKİ SIRALAMASI

TÜRKİYE GENELİ SIRALAMASI

İSTANBUL (Marmara)

197.507

%1,31

11. (sonuncu)

75.

İZMİR (Ege)

106.997

%2,50

8. (sonuncu)

41.

ANKARA (İç Anadolu)

90.121

%1,66

13. (sonuncu)

67.

ANTALYA (Akdeniz)

73.232

%3,10

2.

16.

BURSA (Marmara)

66.229

%2,26

9.

54.

 

 

 

 

 

 

`AVM VE ZİNCİR MARKETLER B.ŞEHİRLERDE ESNAFI DAHA HIZLI YUTUYOR`

Ülke genelinde en fazla nüfus ve esnaf sayısına sahip 5 ilin esnaf nüfus oranlamasında sonlarda olduklarını vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Ülkemizde en fazla nüfusa ve esnaf sayısına sahip ilk 5 il sırasıyla İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve Bursa. Bu 5 büyükşehirdeki esnaf nüfus oranlaması ise sürekli bir gerileme halinde. İl nüfusuna göre esnaf sayısı oranında İstanbul Marmara Bölgesi`nde sonuncu, ülke genelinde 75. sırada. İzmir Ege Bölge`sinde sonuncu, ülke genelinde 41. Sırada. Ankara İç Anadolu Bölgesi`nde sonuncu, ülke genelinde 67. Sırada. Bu tezatlık, hızla ve kontrolsüz şekilde çoğalan AVM ve zincir marketlerin esnafı her geçen gün azalttığını gösteriyor` diye konuştu.

-`TOPLAM AVM VE ZİNCİR MARKETLERİN YARISI 5 BÜYÜK İLDE`

AVM ve zincir marketlerin yarısının 5 büyük ilde toplandığını vurgulayan Palandöken, `Nisan ayı sonu itibariyle ülkemizdeki zincir market sayısı 29 bin 311`e çıkmış, AVM sayısı ise 400`ü geçmiştir. İstanbul`da 114, İzmir`de 30`un üzerinde, Ankara`da 40 civarı, Antalya`da 20 civarı ve Bursa`da 30 civarı AVM bulunuyor. Bununla birlikte bu 5 büyük ildeki toplam zincir market sayısı 3 bin 500`ü yerel, 11 bin 500`ü ulusal olmak üzere 15 bine çıktı. Buradan da ülkemizdeki toplam zincir market sayısının ve AVM sayısının yarısının bu 5 büyük ilde toplandığını görebiliriz` şeklinde söyledi.

 

-`PERAKENDE YASASI GÜNCELLENİP TAM OLARAK UYGULANMALI`

AVM ve zincir marketlere karşı esnafın korunması gerektiğinin altını çizen Palandöken sözlerine şöyle devam etti: `Halen yapım aşamasında olan AVM`ler ve her ay mantar gibi çoğalan zincir marketler olduğu göz önüne alındığında esnafı korumak kaçınılmazdır. Şehir merkezlerinin ortalarına açılan alışveriş merkezleri, her mahallede her sokak başına açılan zincir marketler esnafın varlığını her geçen gün tehdit ediyor. Perakende yasasının güncellenerek tam olarak uygulanması gerekiyor. Esnaf az sermayesi ile sokakların ve caddelerin vazgeçilmezi, bekçisidir. Esnaf kültürü yok oluyor. Bakkal, kasap, manav, terzi, berber esnafı artık bu büyük sermayelerle başa çıkamıyor. Esnafın olmadığı caddeler mahalleler düşünülemez. Ekonomimizin yapıtaşı olan esnafın korunması gerekiyor` şeklinde konuştu.