• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `AVM`LERE PEŞ PEŞE KURAL GELİYOR`


 

ANKARA- Başkent`te faaliyet gösteren AVM`lere Ankara Valiliği tarafından tatil düzenlemesi yapılmasının ardından Antalya valiliğin`de aynı şekilde uygulama yapmasını olumlu bulan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Ankara Valiliği`nin Ramazan ve Kurban Bayramlarının 1`inci günü ile 1 Ocak tarihlerinde AVM`lerin kapalı olmasına ilişkin kararının ardından Antalya valiliğinin aynı yönde aldığı kararı takdirle karşılıyoruz. Her iki ilin kararı diğer illerede örnek olmadır. Çünkü bu karar hem esnaf için hem de çalışanlar için sevindirici. AVM`lerin açılış-kapanışı ile ilgili alınan bu kararın ülke genelinde uygulanması 2 milyon esnafımızı ve çalışanları daha çok sevindirecektir` dedi.
 
-`BU KARAR TÜRKİYE`YE ÖRNEK OLMALI`
 
 Ankara ve Antalya Valiliklerince alınan kararın tüm illere örnek olası gerektiğini vae Ankara Valiliği öncülüğündeki uygulamaya Antalya valiliğinin katılmasının sevindirici olduğunu anlatan Bendevi Palandöken, `Yeni düzenleme ile AVM`ler Ramazan ve Kurban bayramlarının birinci günü ile 1 Ocak`ta kapalı olacak ve açılış-kapanış saatleri ise sabah 10.00 ve akşam 22.00 olarak belirlenmesi küçük esnafımız için oldukça sevindiricidir. Gecikmiş olmasına rağmen esnafımız ve AVM çalışanları için oldukça sevindirici ve olumlu bir karar. Ancak bu kararın tüm illerimize örnek olması gerekir. Çünkü alınan ve uygulamaya konulan karar tüm Türkiye`yi ilgilendiriyor. Esnaf ve sanatkarımız için güzel ve sevindirici bir karar. Bu sevindirici kararı alan Ankara ve Antalya Valilerine ve brükratlarına ayrı ayrı esnaf ve sanatkarlarımız adına teşekkür ediyorum. Bu karar ile Ankara ve Antalya`da AVM`lerin açılış ve kapanışı ile Bayramlarda ve yeni yılın ilk günü AVM`lere kural geliyor. Ancak ülke genelinde 404 AVM bulunuyor. Aynı düzenleme, tüm AVM`ler için uygulamaya geçmeli` diye konuştu.
 
-`ÖNCEDEN BU KARARI TALEP ETMİŞTİK`
 
Açılış ve kapanışla ilgili olarak Perakende Yasası için daha önceden bu konuları talep ettiklerini de anlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Bugüne kadar geçen zamana yazık oldu. AVM`lerde çalışanların bir insan olduğunu, ailelerinin olduğunu, sabah 09.00`da gelip gece yarılarına kadar çalıştıklarını düşünürsek gerçekten zor günler yaşıyorlardı. İnsanların yaşam haklarına işsizlikten kaynaklanan bir emek sömürüsü yapılıyordu. İnsanların bayramları ailelerini ziyaret ederek ya da kurbanlarını keserek geçirmesi için de önemli bir zamanlama. Bu kararın kalıcı olması lazım. Ankara ve Antalya için yapılan bu kararın tüm Türkiye`de örnek alınması gerekir. Ankara ve Antalya valilerini  cesur kararlarından dolayı bir kez daha tebrik ediyorum` şeklinde konuştu.