• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `ESNAF HIRSIZLIKTAN DAHA ÇOK ÇEKİYOR`


 

ANKARA- Yaz aylarında diğer aylara göre daha çok hırsızlık vakaları yaşandığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Hırsızlar yaz aylarını daha çok seviyor. Özel günler, dini bayramlar gibi yoğun günlerde olduğu gibi yazın tatile çıkan vatandaşın evini, esnafın dükkânını soyuyorlar. Yükte hafif pahada ağır ürünler çalan hırsızlar vatandaşın da esnafın da canını yakıyor. Esnafımız hırsızlara karşı tüm önlemleri alırken talebimiz üzerine yeniden tahsis edilen bekçilik müessesi de polis devriye ekipleri ile hırsızlara göz açtırmamak için amansız bir mücadele içerisinde olacaktır` dedi.

-`GEÇTİĞİMİZ YIL 600 BİNE YAKIN HIRSIZLIK VAKASI OLDU`

Hırsızlık olaylarının her yıl katlanarak arttığına dikkati çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Ülkemiz geliştikçe ve büyüdükçe maalesef hırsızlık vakaları azalması gerekirken tam tersi yönde artıyor. Öyle ki 2008`de 256 bin 562, 2009`da 304 bin 570, 2010`da 344 bin 87, 2011`de 351 bin 838, 2012`de 405 bin 405 hırsızlık vakası bu şekilde katlanarak artıp geçtiğimiz yıl 600 binlere kadar dayandı. Tatile giden vatandaş evini bırakmaya korkuyor, tatile giden esnaf ise hem evini hem dükkânını bırakmaya korkuyor. Çünkü gece gündüz fark etmeden hırsızlar dükkânın veya evin boş olduğunu tespit ettikleri an soymaya gidiyorlar. Yalnızca içerinin boş olduğu zaman değil dini ve milli bayramlar, özel günler gibi haftalarda yoğunluk yaşandığında ve en çok da yaz aylarında geliyorlar` diye söyledi.

-`HER TÜRLÜ GÜVENLİK ÖNLEMİNİ ALMAKTAN KAÇINMAYIN`

Bu yıl herkesin yaz tatiline hazırlandığı bu günlerde esnafı ve vatandaşı tüm güvenlik önlemlerini alması konusunda uyaran Palandöken, `Hırsızlar en çok da yükte hafif pahada ağır şeyleri çalıyor. Örneğin bakkal esnafından taşıması da kolay olduğu için en çok sigara çalıyorlar. Esnaf zaten bundan para kazanamıyorken bir de hırsızlar yüzünden beli bükülüyor. Hırsızlık vakalarının git gide artmak yerine azalması için herkese görev düşüyor. Esnafımız dükkânının güvenliği için her türlü önlemi almalı. Güvenlik kamerasından alarmına ve güvenli bir kilit sistemine kadar hiçbir önlemi almaktan kaçınmamalı. Vatandaşlarımız da evleri için aynı şekilde tedbirli davranmalı. Yeni dönemde talebimiz üzerine bekçilerimizin de artık mahalle ve sokak aralarında görevde olmaları hem halkımız hem de esnafımız adına ayrı bir güven oldu. Polis ve zabıta ekiplerinin de denetim ve devriyeleri sıklaştırıldığında hırsızlık vakalarının artışına dur denilebilecektir` şeklinde konuştu.